Kurum: İmar Barışı Yeni Kaçak Yapı Yapma Kanunu Değildir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İmar Barışı ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı...

Kurum: İmar Barışı Yeni Kaçak Yapı Yapma Kanunu Değildir
Kurum: İmar Barışı Yeni Kaçak Yapı Yapma Kanunu Değildir Hilal Mert

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İmar Barışı ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. İmar Barışı'ndan yararlanmak üzere kaçak yeni yapıların meydana geldiğini konu alan Kurum, "İmar Barışı ile ilgili denetimleri yapıyoruz, şunu çok net söylemek istiyorum imar barışı yeni kaçak yapı yapma kanunu değildir" dedi.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı'nın yeni kaçak yapı yapma kanunu olmadığını belirterek, belediye başkanlarından yeni kaçak yapılara müsaade etmemelerini istedi. Vatandaşların "İmar Barışı"ndan 31 Ekim'e kadar faydalanabileceğin, hatırlaran bakanın verdiği bilgilere göre;

  • 3 milyon 158 bin başvuru oldu.
  • İzmir'de 275 bin başvuru var ve yaklaşık 1 milyar lira hazineye kaynak sağlandı

Konuşmasında İmar Barışı ile uyarılarda bulunan Bakan Kurum, şunları ifade etti;

"İmar Barışı ile ilgili denetimleri yapıyoruz. Şunu çok net söylemek istiyorum, İmar Barışı yeni kaçak yapı yapma kanunu değildir. Şu an biz kaçak yapı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. 2017 sonuna kadar yapılan yapıları ilgilendiriyor, dolayısıyla buradan bütün belediye başkanlarınıza duyuruyorum, kesinlikle yeni bina yapılmaması noktasında hassasiyetlerini göstermelerini kendilerinden rica ediyorum. Buna ilişkin ekiplerimiz yine sahadalar bizim tabiat varlıkları alanlarında, çevre koruma alanlarında yeni yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yeni yapılan yapılarla ilgili kanuni işlem neyse gereğini yapacağız."

İmar Barışı'nı fırsat bulanlar Karadeniz yaylalarında kaçak binalar yapmaya başladı bile. Karadeniz'de yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylaların kurtarılması amacıyla harekte geçen valilikler, Trabzon'da 1750, Giresun'da 1700, Rize'de 350, Gümüşhane'de ise 306 olmak üzere toplam 4 bin 106 kaçak yapı için yıkım kararı çıkardı. Bölgede, ilk yıkımlar Uzungöl Tabiat Parkı'nı da bünyesinde bulunduran Trabzon'un Çaykara ilçesinde gerçekleştirildi. Ancak yıkımlar yaylacılardan gelen tepkiler üzerine durdu.

imar Barışı kaçak yapı hazine Karadeniz Çevre ve Şehircilik Murat Kurum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor