Kuru Kayısının Fiyatı Yüzde 70 Arttı

Geçen yıl kalite düşüklüğü gibi nedenlerle piyasada maliyetine alıcı bulan kuru kayısıda fiyatlar bu yüksek...

Kuru Kayısının Fiyatı Yüzde 70 Arttı
Kuru Kayısının Fiyatı Yüzde 70 Arttı Hilal Mert

Geçen yıl rekoltenin yüksek olması ve kalite düşüklüğü gibi nedenlerle piyasada maliyetine alıcı bulan kuru kayısı bu yıl pahalılandı. Malatya Ticaret Borsası'ndan alınan bilgilere göre; ekonomik anlamda Malatya'nın can damarı olan kayısıda hasat sürüyor. Kentteki kayısının yaklaşık yüzde 70'i hasat edildi bile. Ağustos ayının ilk haftasında hasadın sona ermesini bekleniyor. Bu yıl yaşanan iklim koşullarından dolayı bu sezon rekolteni düştü ancak kalite arttı. Tahmini yaş kayısı rekoltesi bu yıl 400 bin ton civarında olacak.

Üretici piyasanın talebinin üstünde kuru kayısıyı piyasaya sürmezse, fiyat 10 lira ve üstündeki bantta işlem görmeye devam edecek. Kalitesi düşük kayısıların kilogramı 10 liranın altında işlem görüyor. Birinci kalite kayısı 10 lira ve üstünde işlem görüyor.

Temmuz ve ağustos ayında piyasaya giren kuru kayısı az olursa fiyatlarda istikrar olacak. Jumbo denilen kayısının gün kurusunun kilogramını üretici 13 liraya kadar satıyor. Kükürtlü jumbo kuru kayısının kilogramı ise 14 liraya kadar satılıyor. Şu an kilogramı 10 lira bandında satılan kuru kayısı geçen yıl aynu dönemde 6 liraya satıldı. Kaliteli ürün ve üreticinin bilinçlenmesiyle kuru kayısı 10 lira bandını yakaladı. Kuru kayısının 10 lira bandına ulaşmasında Malatyalıların katkısı çok...

rekolte Malatya kayısı Ağustos iklim Jumbo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?