Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Bankalar kredi verirken herkesten dosya masrafı adı altına bir ücret almaktadır. 2014 yılı itibariyle dosya masrafları adı altında alınan ücretler bir dilekçe yazmak koşulu ile bankalardan geri alınabiliyor. Banka kredi dosya masrafı almak için ne yapmak gerekir?

Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?
Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Ülkemizde artık herkes bankalarla içli dışlı halde. Kimisi kredi kartını kullanıyor. Kimisi banka kartı kullanırken, kimisi de bankadan ihtiyaç, araba, konut kredileri gibi bir çok kredi imkanlarından yararlanıyor. Bankalar bu kişilere kredi verirken dosya masrafı adı altında bir ücret alıyor. 2014 yılında bir kişinin itirazı sonucu Yargıtay, dosya masraflarının geri alınmasının önünü açtı. Artık bir dilekçe ile dosya masrafları geri alınabilecek.

KREDİ ÇEKERKEN HER ALINAN DOSYA MASRAFI DEĞİLDİR

Bankalar kredi verirken dosya masrafı dışında da bazı ödemeler talep etmektedir. Bunlar, hayat sigortası, ekspertiz ücreti gibi şeylerdir. Kredi alırken yaptığınız bu ödemeler dosya masraflarına girmediği için geri ödemesi de mümkün değildir. Dosya masrafı ödemesini geri almak isteyen kişiler dosya masrafı ödemesi yaptığını belgelendirmelidir.

DOSYA MASRAFI NASIL BELGELENDİRİLİR?

Dosya masrafı ödediğini düşünen bir kişi banka dekontuna bakarak oradaki dosya masrafı ücretini görebilirler. Eğer dekontu kaybettiyseniz, o zaman bankaya başvurarak aynı dekontu tekrar çıkartabilirsiniz. Bankalar bu dekontları artık para ile vermeye başlasalar da alacağınız ücret daha çok olduğu için dekontu para verip de alabilirsiniz.

dosya kredi masrafları dosya kredi masrafları geri alma dosya kredi ücreti geri iade
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek