Köprübaşı Çileğine İki Ayrı Patent Alındı, İhracat Yolu Açıldı

Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde üretilen ve bölgenin büyük geçim kaynağı olan çileğe, ’Çilekkent Köprübaşı’ ve ’Köprübaşı Çileği’ adı altında iki ayrı patent alındı

Köprübaşı Çileğine İki Ayrı Patent Alındı, İhracat Yolu Açıldı
Köprübaşı Çileğine İki Ayrı Patent Alındı, İhracat Yolu Açıldı Hilal Mert

20 yıl öncesine kadar en çok göç veren ilçeler arasında yer alan Köprübaşı şimdi ürettikleri ürünlerle Manisa'nın odağı oldu. Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde üretilen ve bölgenin büyük geçim kaynağı olan çileğe, ’Çilekkent Köprübaşı’ ve ’Köprübaşı Çileği’ adı altında iki ayrı patent alındı. Devlet desteği ile 3 çiftçi 500 metrekarelik alanda deneme amaçlı çilek üretmeye başlayan köylüler verim almaya başlayınca tümden çilek üretimine yöneldi. Şuanda ilçede 500 çifti, 5 bin dönümlük alanda çilek üretimi yapıyor.

Satılmak üzere başta İstanbul ve Ankara’ya giden çilekler dış piyasada başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye yolcu ediliyor. Yılda ortama 11 bin ton çilek üretilen ilçede markalaşma yolunda da önemli bir adım atıldı. Köprübaşı Belediyesi, Köprübaşı Ziraat Odası ve Köprübaşı İlçe Tarım Müdürlüğü’nün girişimleri ile İlçe üretilen çilekler için ’Çilekkent Köprübaşı’ ve ’Köprübaşı Çileği’ adı altında iki ayrı patent alındı.

AK Partili Belediye Başkanı Zafer Mergen, alınan patentle çileğim dünya markası olması için uğraştıklarını belirtti. "Patent alınmasıyla birlikte artık daha çok Avrupa ülkesine çilek ihracat etmeyi planlıyoruz. Çilek, ilçemizin artık en önemli tarım ürünlerinden biri haline geldi. 20 yıl içerisinde çilek üretiminin hızla yaygınlaşması ile birlikte ilçe ekonomimizin de can damarını da çilek oluşturmaya başladı. Meşhur Köprübaşı çileğine patent almak için 1 yıl önce yola çıkmıştık. Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığımız müracaat sonucunda kısa bir süre önce müjdeli haberi aldık. Başvurumuzun sonucunda ’Çilekkent Köprübaşı’ ve ’Köprübaşı Çileği’ adı altında 2 ayrı patent almış bulunuyoruz. Bölgede oldukça meşhur olan ve özellikle iç piyasada kısa sürede tüketilen çileğimiz alınan bu patentler sayesinde artık bir dünya markası olacak. Patentlerimizin hem üreticilerimize hem de tüketicilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. İlçemizde kısa bir zamana kadar tütün üretiminin dışında başka bir üretim olmazdı. Ancak ekonomik getirisi de çok fazla olan çileğin hızla yaygınlaşması ile birlikte ilçe ekonomisi daha da canlandı."

Alınan bilgiye göre; 2018 yılı içinde çilek üretimi 11 bin tona ulaşmış durumda. Çilek üretimi çok geniş bir saha da gerçekleştirildiği için nakliyesi, işçisi, tarımsal diğer araç ve gereçlerle birlikte 6 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor.  İlçede daha önce sadece tütün üretimi yapılıyordu ve ’Tütünkent’ diye anılıyordu. Köprübaşı ilçesinde artık çilek üretimi ağırlık kazandığı için ’Çilekkent Köprübaşı’ adıyla patent başvuru yapıldı. Patent de bu şekilde geldi. Çileğin markalaşması ile birlikte kısa bir süre içerisinde Avrupa ülkelerine de ihracat yapılması planlanıyor.

Köprübaşı Çileği İhracat Manisa çilek patent ziraat tarım çiftçi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş