Kıtlıkla Boğuşan Güney Sudan'da Milletvekillerine 40 Bin Dolarlık Kıyak!

12.2 milyon nüfuslu ülkede 7.1 milyon kişiyi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya iken 400 vekil için 40 bin dolarlık kredi gündemde!

Kıtlıkla Boğuşan Güney Sudan'da Milletvekillerine 40 Bin Dolarlık Kıyak!
Kıtlıkla Boğuşan Güney Sudan'da Milletvekillerine 40 Bin Dolarlık Kıyak! Hilal Mert

Bir Orta Afrika ülkesi olan Güney Sudan Cumhuriyeti hükümeti Şubat 2017'de ülkenin Unity eyaletine bağlı birçok bölgesinde kıtlık ilan etti. Hükümetin konuya dair yaptığı açıklamada yaklaşık 100 bin kişinin kıtlıkla karşı karşıya olduğu ve bunun yayılma tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Dünya Gıda Programı'na göre, kıtlık nedeniyle 3.8 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı, 12.2 milyon nüfuslu ülkede 7.1 milyon kişiyi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya! 2 milyon kişi ülke içindeki kamplarda yaşamaya başlarken 1.8 milyon kişi komşu ülkelere sığındı.

Kıtlıkla başeden ülkede görev yapan 400 milletvekilinin her birine araba almaları için 40 biner dolar kredi verilmesi gündeme geldi. 400 vekile sağlanan 40 bin dolarlık kredi, ekonomik sorunlarla karşı karşıya bulunduğu bilinen ülkede eleştirilerin hedefi oldu.

Toplam maliyeti 16 ilyon doları bulan bu araba kredisi için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ateny Wek Ateny, yöneltilen eleştiriler üzerine "Milletvekillerinin motosikletle seyahat etmesini bekleyemezsiniz" açıklamasında bulundu.

Karara karşı çıkanlara göre milletvekillerine bu kolaylığın sağlanmasının nedeni; Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in iki hafta önce görev süresini 2021'e kadar uzatan milletvekillerini bu yolla ödüllendirmesi!

Güney Sudan vatandaşlarının ifade ettiklerine göre; 2005 ve 2009'da da milletvekillerine aynı şekilde kredi verildi.

2011'de kurulan ülkede bu zamana kadar 'iç savaş' gerekçesi ile hiç seçim yapılmadı bu nedenle hükümet hiç değişmedi...

Afrika Güney Sudan kıtlık Milletvekili kredi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor