"İthal İlaçlarda Yokluklar Başlayabilir"

İlaç şirketi Abdi İbrahim'in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, kur artışı nedeni ile yurt dışından getirilen ilaçlar için dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Hilal Mert

İlaç şirketi Abdi İbrahim'in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Türkiye'deki ilaç piyasasına dair önemli açıklarda bulundu. Kurun geldiği seviyenin ilaç sektörünü çok zorladığını, ithal ilaçların piyasada bulunamayacağı dönemin yaklaştığını söyleyen Nezih Barut, “Kurdan en çok etkilenen bir inşaat, bir de ilaç. Kur sektörü zorluyor. Biz fedakarlığa devam ederiz, ama ithal ilaçlarda bir süre sonra yokluklar başlayabilir” dedi.

Kârlılıkta bugünden daha kötü bir döneme tanık olmadığını da ifade eden başkan, "İlacı ithal edenler zarar etmeye ne kadar dayanabilir. Bu yapı sürdürülemez” ifadelerini kullandı.

Alınan bilgiye göre; 2007’de Abdi İbrahim ilaç firması dünyanın en büyük 100 ilaç firması arasında 96’ncı sıradaydı, 835 milyon dolar cirosu vardı. Türk Lirası’nın döviz cinsindeki değer kaybı ve ilaç fiyatlarının düşürülmesi neden ile Abdi İbrahim ilaç firmasının cirosu geçen yıl 553 milyon dolar oldu.

Abdi İbrahim ilaç firması

Eczacı Abdi İbrahim Bey tarafından 1910 yılında İstanbul Üniversitesinden mezun olduç 1912 yılında İstanbul Kocamustafapaşa'da açılan eczane ile üretime başladı. Soyadı Kanunu ile beraber kendisi Abdi İbrahim Barut soyadını almıştır. Abdi İbrahim Barut, eczacılıktan çok ilaçta seri üretime önem verilmiştir. Abdi İbrahim Bey; kısa sürede ürün çeşitliliğini de arttırmış ve daha çeşitli kitlelere hitap edebilmeye başlamıştı. 1919 yılında şirket; Şaraplı Kınakına Hülasası (Kuvvet Şurubu), Müshil-i Nadir (Abdi İbrahim Müshil Şekeri), Bromo-Valerin Naderin (Valerobrom Le Grand) gibi şifa depoları; şirketin portföyüne dahil olmuştu. Kurucu Abdi İbrahim Bey’in 1926 yılında vefat etmesi üzerine yönetimi eşi Mehveş Hanım üstlenmiştir. 1943 yılına kadar şirketi o dönemde bir kadın olmasına rağmen başarıyla ayakta tutan Mehveş Hanım; aynı yılda yönetimi Eczacılık Okulu’ndan mezun olan oğlu İbrahim Barut’a devretmiştir. 1950’lere gelindiğinde 80’den fazla çeşitte ilaç ile İstanbul çevre illerde hizmet vermeye başlamış, geniş kitlelerce güvenilen ve tercih edilen bir marka haline gelmişti. 1961 yılında İbrahim Barut’un da genç yaşta vefat etmesi üzerine işlerin eniştesi Dr.Mekin Alpay devralmış ve 1981’e kadar sürdürmüştür. Barut Ailesi’nin 3. kuşak torunu olan Nezih Barut; İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuş ve 1976 yılında şirkette aktif iş kariyerine başlamıştır. 1981 yılında ise yönetimi devralmıştır. Son 3-4 yılın veirleri ışığında Türkiye’nin en büyük ve en yüksek cirolu ilaç şirketi olarak kabul ediliyor.

SGK ilaç kanser hasta hastane Abdi İbrahim Nezih Barut ilaç piyasası kur ithal ilaç yokluk zarar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor