İşten Ayrılan Personel Artık Tazminat Alabilecek

Ankara'da çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine mâruz kalan işçi açtığı davayı kazandı ve tazminat almaya hak kazandı...

İşten Ayrılan Personel Artık Tazminat Alabilecek
İşten Ayrılan Personel Artık Tazminat Alabilecek Hilal Mert

Ankara'da çalışan bir işçi çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine mâruz kaldı. Bu duruma kayıtsız kalamayan işçi 5. İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu.

Davacı işçi, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini, işe girmesinde referans olan şahıs ile davalının arasında sıkıntılar çıkınca kendisine karşı olumsuz tutum ve tavır sergilendiğini iddia etti. İşverenin kendisini gördüğü her yerde hakaret ve küfrettiğini, fesih günü de işverence hakaret edilerek işten kovulduğunu iddialarına ekleyen işçi, kıdem ve ihbar tazminatları ile genel tatil, hafta tatili ve fazla mesai alacaklarını talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı patron ise, davacının devamsızlık yaptığını savunarak davanın reddini istedi.

Davayı gören 5. İş Mahkemesi davalının iş sözleşmesini fesihte haklı olduğuna hükmetti. Bunun üzerine davacı işçi kararı temyiz etti.

Dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi yerel mahkemeyi haksız buldu! Emsâl bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi davalı işverenin hakareti üzerine davacının 6 günlük kanuni süre içerisinde iş akdini iş yerine gelmemek şeklinde eylemli olarak feshettiğine hükmetti.

Mahkemece kıdem tazminatının kabulü gerekirken reddedilmesinin yasaya aykırı olduğuna dikkat çeken Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 5. İş Mahkemesi'nin kararını bozdu.

Patronun hakareti üzerine işten ayrılan işçi de tazminat almaya hak kazandı...

Personel Tazminat işveren işçi eleman hakaret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?