İş Başvurularında Çok Önemli Gelişme, Mutlaka Bilmelisiniz!

İş başvurunuzda eski işyerinizi söylemezseniz işten çıkarılabilirsiniz.

İş Başvurularında Çok Önemli Gelişme, Mutlaka Bilmelisiniz!
İş Başvurularında Çok Önemli Gelişme, Mutlaka Bilmelisiniz!

Çalışanları çok yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. İş başvurularında eski işyerini söylemeyenler için emsal bir karara imza atıldı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi, iş başvurusunda eski iş yerini söylememeyi  "müracaatta yanlış ve eksik bilgi vermek" gerekçesini işten çıkarılma sebebi sayıp, emsal teşkil edecek bir karara imza attı.

2015 yılında İ.B. İzmir'de bir şirkette işe girdi. İş sözleşmesinin feshedilmesinin ardından İ.B. 2016 yılında çalıştığı şirket aleyhine 4857 sayılı İş Kanunu'nun ilgili maddesindeki "İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması" bendi gerekçe gösterilerek iş sözleşmesinin haksız yere feshedildiği iddiasıyla dava açtı. İzmir 8. İş Mahkemesi, İ.B.'yi haklı bularak işe iadesine, işe başlatılmaması halinde ise şirketin ödemesi yönünde karar verdi.

İ.B.'nin şirketten bilgi sakladığı ve çalışmak için verdiği bilgilerin gerçeğe uygun olmadığı gerekçesiyle şirketin avukatı Ali Onar, davanın reddi talebiyle İzmir Bölge Adliye Mahkemesine başvurdu.   

İ.B.'nin işe başvurusunda eksik ve yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle alt mahkemenin verdiği kararı bozan İzmir Bölge Adliyesi 3. Hukuk Dairesi, şirket avukatı Onar'ın istinaf başvurusunu kabul etti.

Avukat Ali Onar;  işçinin çalıştığı iş yerleri hakkında bir takım yazılı beyanlarda bulunduğunu ve bunun hemen akabinde bir hastalıktan bahsederek, meslek hastalığı hastanesine başvuruda bulunduğunu söyledi. Bu kadar kısa süre içerisinde böyle bir hastalığın olamayacağı kanaatine ulaştıklarını belirten Avukat Onar, bu durumdan şüphelendiklerini ve işçi ile tekrar görüştüklerini, işçinin daha önceki çalışmalarıyla ilgili kendilerinden bir şey sakladığını tespit ettiklerini ifade etti. Avukat ali Onar, şirket yetkililerinin bu tür bir bilgi gizlemesinin üzerine kendi iş yerleri için bir takım riskler taşıdığını belirterek iş akdini feshettiklerini söyledi.

İşçi-işveren ilişkisi karşılıklı güvene dayanan bir ilişki olduğunu belirten Avukat Ali Onar, bu güvenin zedelendiği anda, hatta şüphe duyulduğu anda bile sonlandırılabileceğini ve kanunda da açıkça öngörülmüştür.  İşçi işe müracaat ettiğinde doldurduğu formlarda daha önce yaptığı çalışmalarını kendilerine bildirmediğini ve işle ilgili olan hususlarda bu bilgiyi sakladığını ifade eden Avukat Ali Onar, işçiye duydukları güvenin zedelendiğini ve mahkemenin de başvurularını haklı bulduğunu söyledi.

Avukat Ali Onar, bir işçinin işe müracaat sırasında yapmış olduğu bildirinin doğru olmaması veya eksik olması halinde iş akdinin feshedilmesine karar verildiğini söyledi. Kararın işe alım sürecinde işçiler için de çok önemli bir karar olduğunu belirten Avukat Ali Onar, işçilerinde bunu söylemesem de olur düşüncesinden vazgeçmeleri gerektiğini ve bu kararla her şeyin eksiksiz olarak bildirilmesinin zorunlu olduğu yargı kararıyla da hüküm altına alınmış olduğunun denilebileceğini kaydetti.   

İş basvuruları iş başvurularında gerekli belgeler iş başvurularında bildirilmesi gerekenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş