Iraklılar Türkiye'den Akın Akın Konut Alıyor

Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye genelinde yabancı uyruklu kişilere satılan konut sayısını açıkladı

Iraklılar Türkiye'den Akın Akın Konut Alıyor
Iraklılar Türkiye'den Akın Akın Konut Alıyor Hilal Mert

Türkiye İstatistik Kurumu kısa adıyla TÜİK 2018 yılı ocak- haziran döneminde Türkiye genelinde yabancı uyruklu kişilere satılan toplam konut sayısını açıkladı. Yılın ilk ayında Türkiye genelinde yabancı uyruklu kişilere toplam 11 bin 816 konut satışı gerçekleştirildi. Yabancılra konuk satışında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.8'lik artış yaşandı. Yabancılar tarafından en çok konut Türkiye'nin de en büyük şehri olan İstanbul'dan alındı. 2018'in ilk aylık döneminde yabancı uyruklu kişiler İstanbul'dan 3 bin 999 konut satın aldı. Geçen sene bu sayı 3 bin 482 olarak açıklanmıştı.

İstanbul'un ardından yabancıların en çok rağbet gösterdiği il ise Antalya oldu. Antalya'da satılan konut sayısı 2 bin 883'e ulaştı. Üçüncü sırada ise Bursa yer aldı. Yabancılar Bursa'dan 812 konut satın aldı. Dördüncü sırada ise Yalova geldi. Yalova'da bu yıl yabancılara 558 konut satıldı. Beşinci sırada ise Trabzon yer aldı. Yabancılara bu yıl Trabzon'da 540 konut satışı yapıldı. Altıncı sıradaki Ankara, yedinci sırada ise Mersin yer aldı. Türkiye'de yabancılara en çok konut satışı yapılan ilk 10 il sıralamasında sadece sekizinci Sakarya'da küçük oranda düşüş görüldü. Geçen sene altı ayda 337 olan konut satış rakamı yüzde 2 küçülerek, bu yıl 330 olarak gerçekleşti. Listenin dokuzuncu sırasında ise Ege bölgesinin şirin ili Aydın yer alıyor. Onuncu sırada da Muğla yer alıyor.

Bu yılın ilk altı aylık döneminde yabancılara konut satış sayılarına bakıldığında, en çok konut satın alanlar Iraklılar. Iraklılara 1987 konut satılı yapıldı. Yabancılara satılan konut listesinde Suudi Arabistan 1087 konutla ikinci, İran 944 konutla üçüncü, Rusya Federasyonu 815 konutla dördüncü, Afganistan ise 719 konutla beşinci sırada yer aldı.

Türkiye genelinde 2017 yılının tamamında ise yabancılar toplam 22 bin 234 konut satın aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu yabancı uyruklu konut satışı ırak suudi arabistan antalya istanbul tatil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş