Irak, Elektriğini Artık O Ülkeden Satın Alacak

Irak, elektrik istasyonlarını çalıştırıp halka hizmet sunması için İran'dan alamadığı yardımı Kuveyt'ten alacak...

Irak, Elektriğini Artık O Ülkeden Satın Alacak
Irak, Elektriğini Artık O Ülkeden Satın Alacak Hilal Mert

Geçen ay İran, borçları sebebiyle Irak'a elektrik akışını durdurduğu açıkladı. Irak Bakanlık sözcüsü biriken borçlar sebebiyle İran’ın dün itibarıyla Irak’a bin megavatlık elektrik akışını durdurduğunu ve Meysan, Zikar ve Basra illerinde elektrik kesintilerinin süresinin daha da uzadığını ifade etmişti.

Bundan sonra Irak, elektrik istasyonlarını çalıştırıp halka hizmet sunması için İran'dan alamadığı yardımı Kuveyt'ten alacak. Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Musab el-Müderris konuya dair yazılı açıklama yaptı. Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Musab el-Müderris yaptığı yazılı açıklamada, Kuveyt Kralı Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah'ın verdiği talimat doğrultusunda, Kuveyt Petrol Bakanlığı'nın Irak Elektrik Bakanlığı'na çalışmayan ve çalışmakta olan elektrik istasyonlarının hizmet vermesi için benzin katkısı sunacağını ifade etti.

NELER OLMUŞTU?

6 Temmuz günü Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Muderris biriken borçlar sebebiyle İran'ın, Irak'a bin megavatlık elektrik akışını durdurmasıyla Meysan, Zikar ve Basra illerinde elektrik kesintilerinin süresinin uzadığını ifade etmişti. Elektrik kesintisinden iki gün sonra, 8 Temmuz'da, ülkenin tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük kısmını tedarik eden Basra vilayetinde gösteriler baş gösterdi, emniyet gösteriler bastırıldı. Basra halkı o gün, vilayette faaliyet gösteren petrol şirketlerinin önünde toplanarak, burada yabancıların değil kendilerinin istihdam edilmesini ve iş fırsatı oluşturulmasını istedi. Ülkenin güney vilayetlerinde işsizlik sorunuyla başlayan gösteriler, elektrik kesintisiyle daha da tırmandı. Basra, Musenna, Zikar, Meysan ve Necef'ten kısa bir süre sonra, 14 Temmuz'da gösteriler başkent Bağdat'a sıçradı...

iran ırak kuveyt elektrik elektirik kesintisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş