İmar Barışı'nı Fırsat Görenler İnşaata Başladı!

Devletin kaçak yapıları kayıt altına almak için başlattığı uygulama İmar Barışı bazı açıkgözlülerin işine geldi, Karadenizi kaçak yapılar bastı...

İmar Barışı'nı Fırsat Görenler İnşaata Başladı!
İmar Barışı'nı Fırsat Görenler İnşaata Başladı! Hilal Mert

Devletin kaçak yapıları kayıt altına almak için başlattığı uygulama İmar Barışı bazı açıkgözlülerin işine geldi!  Ayder Yaylası ve Uzungöl Turizm Merkezi başta olmak üzere yaylalardaki kaçak yapı sahipleri İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için başvuru yapmaya başladı.

İmar Barışı ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen bazı vatandaşların, yaylalarda betonarme kaçak yapılar inşa etmeye başladığı belirlendi.

Kaçak yapılarla ilgili valilikler harekete geçti, vatandaşları uyarıcı bildiri yayınladı. Bildiride İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığı açıklandı. Bildiride ayrıca Yargıtay kararı ve ceza kanunu hatırlatılarak, imara aykırı inşaat yapanlar hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceği ve 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması'nın da söz konusu olmadığı ifade edildi.

Yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylaların kurtarılması amacıyla harekte geçen valilikler, Trabzon'da 1750, Giresun'da 1700, Rize'de 350, Gümüşhane'de ise 306 olmak üzere toplam 4 bin 106 kaçak yapı için yıkım kararı çıkardı. Bölgede, ilk yıkımlar Uzungöl Tabiat Parkı'nı da bünyesinde bulunduran Trabzon'un Çaykara ilçesinde gerçekleştirildi. Ancak yıkımlar yaylacılardan gelen tepkiler üzerine durdu.

Yaylada ev inşaatına başlayan Mustafa Kuyumcu'nun sarf ettiği şu sözler ise durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önğne sürüyor...

"İmar Barışı uygulamasından haberim yok. Ben yazları yaylaya çıkıyorum. Burada yeni bir ev yapmaya başladım. Herhangi bir izin almadım. Projesini kendim çizdim, uyguluyorum" dedi. Celal Kaçalin de dededen kalma yayla evi için İmar Barışı uygulamasına başvuruda bulunduğunu belirterek "Yaylalarımızı, doğamızı korumamız lazım. 4 yıldır yaylada yaşıyorum. Burada insana doktor gerekmez."

Geçen hafta İstanbul Sütlice'de bir bina toprak kayması sonucu yıkılmıştı. 1994 yılında kaçak yapılan yapının temelinin olmadığı ve atılmış düz bir beton üzere inşaa edildiği yıkılmasının nedeni olarak gösterilmişti.

İmar Barışı Ayder Yaylası rize trabzon Kaçak yapı Karadeniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?