Hurda Araçlara ÖTV Teşviki Başladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, hurdaya ayrılacak araçlara getirilen ÖTV teşviki verileceğini açıkladı. İşte detaylar...

Hurda Araçlara ÖTV Teşviki Başladı
Hurda Araçlara ÖTV Teşviki Başladı Hilal Mert

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla getirilen teşvikler için Maliye Bakanı Naci Ağbal, açıklamalar yaptı. Eski araçlarını hurdaya ayıranlara 10 bin liraya kadar verilecek vergi teşvikinin detaylarını anlatan Bakan, "Hurda araç teşviki diye bilinen düzenle ile 16 ve daha büyük yaştaki otomobil, arazi taşıtı, panelvan, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs türü araçların hurdaya ayrılması veya ihraç edilmesi ve karşılığında yeni araç alımı halinde önemli bir ÖTV teşvikinden yararlanabilecek" dedi.

Bakanlar Kurulu kararıyla 16 ve daha büyük yaştaki araçlarını hurdaya verenler için yeni alınacak otomobil ve arazi taşıtlarına verilecek teşvikler şu şekilde;

 • vergisiz fiyatı 46 bin lirayı aşmayanlar için 10 bin lira ÖTV indirimi yapılacak
 • vergisiz fiyatı 46 bin ila 80 bin lira arasında olanlar için 8 bin lira ÖTV indirimi yapılacak
 • vergisiz fiyatı 80 bin lirayı aşanlar için 3 bin lira ÖTV indirimi yapılacak
 • yeni alınacak kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs ve panelvan cinsi araçlarda ise fiyat ayrımı yapılmaksızın 10 bin lira ÖTV indirimi yapılacak.
 • Yeni alınacak aracın hurdaya çıkarılan veya ihraç edilen araçla aynı cinsten olması gerekiyor. Yani kamyonetini hurdaya ayıran bir kişi, yeni kamyonet alımında teşvikten yararlanacak.
 • Düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşların bu işlemleri 2019 yılı sonuna kadar bitirmesi gerekiyor!

Teşvikten yararlanmak isteyen nereye başvurmalı?

 1. 16 ve daha büyük yaştaki araçlarını öncelikle Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlüklerine, büyükşehir belediyelerine, il özel idarelerine veya özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezlerine teslim edecek.
 2. Vatandaş araçlarını hurdaya ayırmak yerine doğrudan veya aracı ihracatçılar vasıtasıyla ihraç ederlerse de bu indirimden yararlanabilecek.
 3. Bu yerlerden aldıkları belgeleri, trafik tescil kuruluşlarına verecekler ve araçlarının kayıt ve tescilinin silinmesini talep edecekler.
 4. Aracının kayıt ve tescilinin silindiğine dair belgeyi alan vatandaş yeni araç alımı için otomotiv bayisine gittiğinde, bu belgeleri bayiye teslim edecek ve kendisinden, teşvik tutarı kadar kısmın tahsil edilmemesini talep edecek.
 5. Sıfır araç satacak bayi de vatandaştan devlete yatırmak üzere tahsil edeceği vergilerden, teşvik tutarı kadar kısmını almayacak.
 6. Vatandaşın aracını hurdaya ayırma yerine ihraç etme seçeneğini tercih etmesi halinde de belgesini gümrük idaresinden alacak ve sonrasındaki işlemler aynı şekilde ilerleyecek.

Maliye Bakanlığı bu teşvik ile eski, fazla yakıt tüketen, çevreyi daha çok kirleten araçların piyasadan kalkmsı ile her açıdan hem vatandaşa hem de ülkeye yarar sağlamayı planlıyor. Edinilen bilgilere göre; 16 ve daha büyük yaşta 4,3 milyonu otomobil ve arazi taşıtı olmak üzere, yaklaşık 5,7 milyon hurda araç kapsamına giren ve teşviktan yararlanmaya hak kazanan araç var.

Maliye Bakanı Naci Ağbal hurda hurda araç teşviki indirim otomobil kamyon otobüs minibüs panelvan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?