Gurbetçiler Serhad Şehrini İhya Etti

Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için ülkeye gelen gurbetçiler, Edirne ekonomisini hareketlendirdi, esnaf satışlardan memnun...

Gurbetçiler Serhad Şehrini İhya Etti
Gurbetçiler Serhad Şehrini İhya Etti Hilal Mert

Yurtdışında yaşayan ama yıllık izinlerini memlektlerinde geröimek isteyenler Avupa'dan akın akın Türkiye'ye geliyor. Türkiye'nin en büyük sınır kapısı olan Kapıkule sınır kapısından giriş yapan on binlerce gurbetçi serhad şehri Edirne'yi ihya etti. Çoğunlukla Kapıkule'den Türkiye'ye giriş yapan gurbetçiler şehir merkezine önce dinlemeyi ardından da alışveriş yapmayı tercih etti.

Edirne'yi Tanıtma Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar da hareketliliğin esnafa "can suyu" olduğunu söyledi. Temmuz ve eylül arasının gurbetçilerin geliş ve gidiş dönemi olduğunu dile getiren Dinar, şöyle konuştu;

"Biz onları her yıl dört gözle bekliyoruz. Onlar bizim misafirimiz. Kendi evlerine geliyorlar Türkiye'ye. Binlerce kilometrelik yolculuktan sonra ilk durakları Edirne oluyor. Vatan hasretiyle geldikleri için mola dahi vermiyorlar yollarda. Edirne'ye gelince başta Selimiye Camisi olmak üzere tarihi yerleri ziyaret ediyorlar. Kentin en önemli lezzetlerinden tava ciğerini tadıp alışveriş yaptıktan sonra memleketlerine doğru yola çıkıyorlar. Aynı yoğunluk dönüş döneminde de oluyor. Bu hareketlilik kent ekonomisine katkı sağlıyor."

Otelin müdürü Cengiz Bulut ise yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'ye giriş ve çıkışlarının Edirne'deki otelleri doldurduğunu ifade etti.

Gurbetçi Edirne esnaf avrupa almanya kapıkule
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Android 9 Pie Güncellemesi Alacak Olan Akıllı Telefonlar
Android 9 Pie Güncellemesi Alacak Olan Akıllı Telefonlar
Samsung Telefonlarına Zam Geldi! İşte yeni Fiyatlar...
Samsung Telefonlarına Zam Geldi! İşte yeni Fiyatlar...