"Garanti Bankası Hisseleri Satıldı" İddialarına Yanıt Var!

Son günlerde "Garanti Bankası Hisseleri Satıldı" haberleri ile gündem olan Doğuş Holding'ten konuya dair resmi açıklama geldi

 Hilal Mert

Salı gününden itibaren Borsa İstanbul’da en çok satılan ve yabancının çıkış yaptığı hisse Garanti Bankası olarak gündeme yansıdı. Borsa İstanbul’un uzun süre en değerli şirketi olan ve borsadaki ağırlığı en yüksek olan hisse Garanti’nin satışı için ya devlet fonları ya da The Bank of New York Mellon sorumlu tutuldu.

İddiaya göre; salı günü 12.4 milyar TL ile hacim rekoru kıran hisse piyasasının dün de 12.5 milyar TL ile yeni bir hacim rekoru kırdığı belirtildi ve bankacılık endeksi yüzde 9.2 kaybına dikkat çekildi.

Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya’nın kamuya açık verilerden yaptığı incelemeye göre; Doğuş Grubu, 2005-2017 arasında Garanti Bankası’nın yüzde 56’sını 7 milyar dolara sattı. Böylece 12.5 milyar dolar piyasa değerinden satmış oldu. Şimdi İspanyol BBVA yüzde 49.9’a sahipken geri kalanı borsada işlem görüyor -ki onun da yüzde 75’i yabancılardaydı. Garanti Bankası’na son iki gündür yabancı bir kurumdan gelen satışlar nette tam 1 milyar TL karşılığı 130 milyon adete ulaştı.  Bankanın piyasa değeri 6 milyar dolara indi.

Bu söylemler üzerine Doğuş Grubu'ndan açıklama geldi ve haberler yalanlandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Son günlerde sosyal medyada dolaşıma sokulan bir kısım paylaşımlarda, T. Garanti Bankası A.Ş. hisselerindeki %20’ye yaklaşan sert düşüşün, hatta bu sebeple Borsa’daki genel düşüşün sebebinin, Ferit Faik Şahenk’in ve dolayısıyla Doğuş Grubu’nun T. Garanti Bankası A.Ş. nezdindeki hisselerinin satışına bağlı olduğu yorumları yapılmakta ve üstelik bu yorumlar, refinansman konusundaki görüşmelerin olumsuz yönde sonuçlandığı iddiasına bağlanmaktadır.

Bu iddiaların tamamı maksatlı ve gerçeklere aykırı olup, 22/03/2017 tarihinde BBVA’ye Garanti Bankası’nın %9,95 oranındaki hissesinin satışından sonra, Grubumuzun yeddinde kalan sembolik hisse oranı %0.05’dir ve üstelik bu kadar az sayıdaki hisse içinden bile herhangi bir satış gerçekleştirilmemiştir. Bu miktarın dışında, Grubumuzun Merrill Lynch ve/veya başka bir kuruluş nezdinde bulundurulmakta olan herhangi bir hissesi de yoktur. Olmayan bir hissenin, satışının da mümkün olamayacağı tereddütsüzdür. Dolayısıyla, son 16 aydır hiçbir Garanti Bankası hissesi satmayan bir grubun, banka hisselerinin düşüşünden sorumlu olarak gösterilmesi, sorunlu bir yaklaşımın ürünüdür. Üstelik refinansman görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonlandığı bilgisi de bütünüyle gerçek dışı olup, taraflarının tüm iyi niyeti ile müzakereler son aşamasına dahi yaklaşmıştır. Paylaşımların sebebi ve niyeti gayet iyi bilinmekte olduğundan belirtilen bu hususlara bağlı olarak, bunu yapanlar hakkında hukuki ve cezai yönden her türlü takibata başlanılacaktır."

Doğuş Grubu Garanti Bankası Ferit Faik Şahenk Alnus Yatırım Araştırma hisse piyasası bankacılık endeksi Borsa İstanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş