Ford Üretimi Geçici Durduracak, İşçilerin Maaşlarını da Kesecek

Ford Otosan, Yeniköy fabrikasında üretimi durdurdu, işçiler isyan etti! Peki neden? İşte detaylar...

Ford Üretimi Geçici Durduracak, İşçilerin Maaşlarını da Kesecek
Ford Üretimi Geçici Durduracak, İşçilerin Maaşlarını da Kesecek Hilal Mert

1997 yılında Koç Holding ve Ford hisselerinin eşitlenmesiyle kurulan Ford Otosan, Yeniköy fabrikasında parça eksikliği gerekçesiyle üretimi bu hafta 3 gün durdurma kararı aldı. Bu kararla işçilerin ücetlerinden bir değişiklik olup olmayacağı ise merak konusu oldu. Bu soru bugün netlik kazandı. Fabrikada örgütlü Türk Metal’in işçilere gönderdiği “Ücretlerin yüzde 24’ü kesilecek” sms ile kesintinini olacağı konusu böylece kesinlik kazandı. Alınan kesinti kararına işçiler tepki gösterdi.

Alınan bilgiye göre; Ford Otosan Yeniköy fabrikasında şanzıman eksikliği nedeniyle önceki gün üretim gerçekleştirilmedi. Üretimin cuma ve cumartesi günü de yapılmayacağı açıklandı. Konuyla ilgili Ford Otosan işçileri “Bize gerekçe şanzıman eksikliği denildi. Fabrika yönetimi bize duruşu kısa mesajla bildirmişti, pazartesi günü sendika da aynı yönetimi izleyerek ücretlerimizde yüzde 24’lük kesinti olacağına ilişkin bir mesaj attı. Üretime bu hafta 3 gün ara verileceğinin duyulmasından bu yana hiçbir açıklama yapmayan sendikacılar zahmet ettiler, bizimle bu bilgiyi paylaştılar” diye konuşuyor...

Peki Türk Metal Sendikasından gelen mesajda ne yazıyor?

"Şanzıman üretimi sıkıntısı sebebi ile çalışmadığınız 16, 20 ve 21 Temmuz günleri için sigorta primlerimiz ve sosyal haklarda kesinti olmayacaktır. Ücret olarak da yüzde 76 ödeme yapılacaktır. İyi istirahatler."

Ford Otosan otomobil fabrika işçi sendika kesinti maaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş