"Fiyat Yükselmesin" Dediler, Susamsız Simit Yaptılar

Bursa'da fırınlar artık 'susamsız simit' satacak! Susamsız simit yapmanın gerekçesi ise; susam borsasını çökertmek...

Hilal Mert

Bursa'da fırınlar artık 'susamsız simit' satacak! Bunun nedeni ise Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar'ın açıklamalarına göre; susamların gümrükte bekletilmesi!

Sektör olarak sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini dile getiren ve son aylarda susam fiyatlarının arttığını belirten Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar, geçen yıl temmuz ayında kilogram fiyatı 7.5 lira olan susamın bu yılın aynı ayı itibarıyla 12 lira olması nedeni ile susamsız simit yapma kararı alındığını ifade etti.

Önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde büyük bir eylem başlatacaklarını söyleyen Pınar gerekçelerini şöyle ifade etti;

"Ham maddeye gelen zamlar esnafın belini büktü. Gümrükte susamlar bekletiliyor. Susam borsasını çökertmemiz gerekiyor. Bunlar rantçılar, esnafımızın üstünden rant kazanıyorlar. Bunlara dur dememiz gerekiyor. Esnafımız simit yapamaz hale geldi. Böyle devam ederse 100 gram simit 1 lira 75 kuruşa satılmak zorunda kalınacak. Gümrükte susamları bekleterek, arz ve talebi yükseltiyorlar.

Önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde büyük bir eylem başlatacağız. Fırıncılar ve simitçiler olarak susamsız simit üreteceğiz. Susama gelen zamları protesto etmek amacıyla bir gün boyunca susamsız simit satacağız. İnşallah esnafımız ve illerimizle bunu gerçekleştireceğiz. Türkiye genelinde 50 bin esnaf zor durumda."

Bursa susam simit borsa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor