Fıstıklı Baklava Bu Ramazan Satılmayacak

Tüm Türkiye'de baklava üreticileri Ramazan ayı öncesi yükselen fıstık fiyatlarını sebep göstererek fıstıklı baklava üretmeyi durdurdu.

Fıstıklı Baklava Bu Ramazan Satılmayacak
Fıstıklı Baklava Bu Ramazan Satılmayacak Hilal Mert

Tüm Türkiye'de baklava üreticileri dertli! Ramazan ayı öncesi yükselen fıstık fiyatlarını sebep gösteren baklava üreticileri ramazan ayı öncesi fıstıklı baklava üretmeyi durdurdu.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, ramazan ayına sayılı günler kala stokçular baklavalık fıstığın kilosunu 210 TL’ye çıkarınca baklava üreticileri fıstıklı baklava üretmeme ve durumu boykot etme kararı aldı.

"Çiftçiden kilosu 60 TL’ye alınan baklavalık fıstık ramazan öncesi stokçular tarafından 210 TL'ye piyasaya sürülüyor. Şu anda fıstığın fiyatı 70 TL olması gerekirdi. Bu kadar fahiş bir kar ne ahlakidir ne de hukuka uygundur. Stokçulara kara borsacılara fırsat vermeme adına ramazan ayında fıstıklı baklavasatmama kararı aldık. Fıstık yerine ceviz, badem, fındık gibi ürünlerden baklava üretimine ağırlık vereceğiz" açıklamasında bulunan BAKTAD yöneticileri Baklava sektörünün yaşadığı sıkıntılar için Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşmeyi planlıyor. 

Baklava üreticileri et fiyatlarındaki kasıtlı yükselişi kontrol altına almak için ithalat yapan Bakan Fakıbaba'nın fıstıkta da aynı uygulamayı yapmasını bekliyor.

ramazan Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği BAKTAD baklava fıstıklı baklava Ahmet Eşref Fakıbaba ceviz badem fındık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş