Emekliye 3 Maaş Avans İmkanı Geliyor

Emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyenlere sağlanan avans imkanının benzerinin emekliler için de hayata geçirilmesi gündemde!

Emekliye 3 Maaş Avans İmkanı Geliyor
Emekliye 3 Maaş Avans İmkanı Geliyor Hilal Mert

Emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyenlere sağlanan avans imkanının benzerinin emekliler için de hayata geçirilmesi gündemde! Emeklilerin dört gözle beklediği bu imkan için şartar şekillendi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyenlere avans uygulaması mevcut. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyenlere net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor.

Emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyenlere avans verilmesi için aranan şartlar şöyle; Emeklilik başvurusu yapan kişiye avans ödemesi yapılması için aylığın 90 gün içinde bağlanamamış olması ve yazılı başvuru yapılması gerek.

Avans uygulamasının emekliler için de hayata geçirilmesi gündeme geldi! Kamuoyu tarafından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un konu hakkında net bir açıklama yapması bekleniyor.

Eğer bu avans sistemi emekliler için de hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK'ya yazılı başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek. Emeklit eödenen bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Örnek vermek gerekirse; emekli maaşı 2 bin lira olan biri, 6 bin lira avans alabilecek. Geri ödemeyi de ayda 166,66 lira olarak yapacak. Avanstan faiz alınmayacak. Bu şekilde bankadan nakit ihtiyacı için kredi kullanan emekli devleten aldığı avans sayesinde devlete tekrar geri ödeme yaparken hem faiz hem de masraf yükünden kurtulmuş olacak...

Emekli maaş avans Sosyal Güvenlik Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?