Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla, Türkiye Pazarına Giriyor

ABD’li uluslararası elektrikli otomobil üreticisi Tesla’dan Türkiye ekonomisi için dikkat çeken bir haber geldi

Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla, Türkiye Pazarına Giriyor
Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla, Türkiye Pazarına Giriyor Hilal Mert

ABD’li uluslararası elektrikli otomobil üreticisi Tesla Türkiye pazarına giriyor. Tesla’nın kurucu ortağı ve CEO'su Elon Musk Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Amerikalı milyarder Elon Musk Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

“Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.”

Tesla’nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı Şubat ayı itibarıyla 300 binden fazla. Firmanın en popüler aracı ise Model S. Model S, 200 binden fazla satmış durumda. 2015 ve 2016 yıllarında Model S dünyanın en çok satan elektrikli aracı olmuştu.

Tesla, 2015’in Eylül ayında Model X isimli bir SUV, Temmuz 2017’de de Model 3 adlı arac piyasaya sundu. Tesla ayrıca geçen yıl ilk elektrikli kamyonu Tesla Semi’yi görücüye çıkarmıştı.

TÜİK verilerine göre; 2018 Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 12,2 milyon trafiğe kayıtlı otomobil var. Geçen yıl itibarıyla Avrupa Birliği’nde 15,1 milyon yeni otomobil kaydı yapıldı. Türkiye’de ise bu sayı 729 bin 500.

Türkiye’de Tesla’nın elektrikli otomobillerini kullananların sayısı birkaç yüz kişi. Şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği Türkiye’de genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Petrol fiyatlarının yüksek olması ve Türkiye’nin petrolde dışa bağımlı olması elektrikli araçların Türkiye'de yaygınlaşacağını düşündürüyor.

2016’da dünyada 750 binden fazla elektrikli araç satıldı ve 2016'da dünya genelindeki elektrikli araç sayısı 2 milyonu aştı. Elektrikli araç sayısının 2020’de 9 ila 20 milyon, 2025’te ise 40 ila 70 milyona ulaşması bekleniyor.

ekonomi petrol elektrik Türkiye Tesla Pazar ABD otomobil elon musk elektrikli araç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş