Ehliyet Sınavı İçin Artık E-sınav Uygulanacak

Daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirildi artık isteyen istediği zaman sınava girecek...

Ehliyet Sınavı İçin Artık E-sınav Uygulanacak
Ehliyet Sınavı İçin Artık E-sınav Uygulanacak Hilal Mert

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirdi. Hayata geçen bu uygulama ile motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının teorik bölümünün kağıt ve kalemle yapılması sonlandırılmış oldu.

Sürücü adayları, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek. Kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hataların da önğne geçmiş olacak. Edinilen bilgiye göre; teknoloji ile arası kötü olan hatta bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek.

E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular hazırlanacak. Hayata geçen bu motorlu taşıt sürücü kursu “e-sınav”ları sayesinde soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetler de düşmüş oldu. Bu kapsamda yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın sınava girmesi öngörülüyor.

Kağıt ve kalem kullanılarak dün yapılan son sınava 108 bin kişi katıldı. Ehliyet sınavında adaylara 4 farklı dersten 50 soru sordu. Soruların derslere göre dağılımı şöyle;
– Trafik ve çevre dersi 23 soru
– İlk ve yardım dersi 12 soru
– Araç tekniği dersi 9 soru
– Trafik adabı dersi 6 soru

Ehliyet Ehliyet Sınavı E-sınav meb Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor