Economist Dergisi: Erdoğan Vatandaştan Zayıflattığı Dövizi Kurtarmalarını İstiyor

İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisi, "Dövizleri bozdurun" tavsiyesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi

Economist Dergisi: Erdoğan Vatandaştan Zayıflattığı Dövizi Kurtarmalarını İstiyor
Economist Dergisi: Erdoğan Vatandaştan Zayıflattığı Dövizi Kurtarmalarını İstiyor Hilal Mert

İngiltere'de haftalık yayımlanan Economist dergisi, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için miting yapan ve mitinglerde konuşmaları dikkat çeken Erdoğan'ı mercek altına aldı.

"Dövizleri bozdurun" tavsiyesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'oy deposu' Konya'da yaptığı mitingi yazısına konu eden dergi yayımladığı yazıya "Erdoğan seçim öncesi vatansever Türklerden kendi zayıflattığı dövizi kurtarmalarını istiyor" başlığını verdi.

Ekonominin Türkiye'de 'kağıt üstünde' geliştiği belirtti yazan "Faiz artırımlarını bir kenara koyarsak, Ankara'dan gelen işaretler çok daha rahatlatıcı sayılmaz" dedi.

Yayımlanan yazıda Erdoğan'ın 2016 yılında da destekçilerinden yastık altı dövizlerini satmasını istediği, Erdoğan'ın "oy deposu" olarak nitelenen Konya'da da bu çağrının büyük karşılık bulduğu, 1 haftada ülke çapında 440 milyon dolardan fazla paranın liraya çevrildiği de hatırlatıldı.

Yazıda "o gün Erdoğan'ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman olmuş olabilir. Kaygıların gerekçesi de, nakitlerinin çeyreğini kaybetmiş olmaları" dendi.

Haberde ayrıca OHAL ilanından bu yana liranın dolara karşı 3'te 1 değer kaybederek enflasyonu iki hanede tuttuğu belirtildi ve "Sıradan vatandaş harcama gücünün çöktüğünü gördü. Türk şirketler 300 milyar dolara varan dış borçların ağırlığı altında eziliyor. Bu da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın 3'te birinden fazla. Bloomberg, bazı büyük şirketlerin 20 milyar dolara varan borçlarını yeniden yapılandırdığını bildiriyor. Kredi derecelendirme şirketi Moody's de 17 Türk bankasının notunu yatırımcı güven endeksindeki düşüş nedeniyle indirdi" denildi.

Economist dergisinin haberinde ayrıca "Suçun büyük bölümü Erdoğan'ın; geçtiğimiz yıllarda düşük faiz ve büyümeyi enflasyonun önüne koydu" dendi ve Londra'daki yatırımcılarla buluşmasında Merkez Bankası üzerindeki kontrolünü artıracağını söylemesi sonrası liranın sert düşüş yaşadığına dikkat çekildi. 2 haftada 2 kez  Merkez Bankası'nın faiz artırması ile kurdaki hasarın toparlandığı belirtilen yazıda, yatırımcıların seçimler sonrası atmosferden endişe ettiği de vurgulandı.

AKP hükümetinin vergi, prim, imar affı gibi vaatlerle "seçmeni baştan çıkarmaya çalıştığı"nı ifade eden yazıda "Ekonomi kağıt üstünde gelişiyor" denildi.

"Cumhurbaşkanı hala liranın düşüşü için yabancı ülkeleri suçluyor ve Türklere tedavüldeki dövizlerinden kurtulmalarını söylüyor. Ekonomi kağıt üstünde gelişiyor. Bu hafta açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. Ama hükümet teşvikleri geçen yıllarda rakamları öyle sulandırdı ki, bir akşamdan kalmışlık hali baş gösterdi."

Economist dergisi yayımladığı yazıda TÜSİAD Baş Ekonomisti Dr. Zümrüt İmamoğlu'nun şu sözlerine de yer verdi; "krediler suyunu çekerken, şirketler de dağ gibi vergi borcunun üstündeyken, sert bir yavaşlama kaçınılmaz"

Yazıda ayrıca seçimlere dair yorumlamalar da yer aldı.

"Yabancı yatırımcılar referendum sonrası cumhurbaşkanına yeni büyük güçler verecek, yargıyı politize ederek parlamentonun denetimini de zayıflatacak olan anayasa değişikliğinden dolayı zaten paniklemişti.

Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilse bile parlamentoda iktidarı muhalefete devretmemek için yeniden erken seçim ilan edebileceği yönündeki dedikodular, endişeleri daha da artırıyor. Anket şirketleri, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçileceğini ama milletvekili seçimlerin çok daha zorlu bir yarış olacağını tahmin ediyor."
 

AKP Economist İngiltere Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimi Döviz kur artışı ohal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş