Dövizini Bozduran Ev Almaya Koşuyor

Dövizi olan yaşadı! Değeri çok yükseldiği için yoğun şekilde bozdurulan dolarlar ile vatandaş kdv oranı indirilen konut alıyor

Dövizini Bozduran Ev Almaya Koşuyor
Dövizini Bozduran Ev Almaya Koşuyor Hilal Mert

Dövizi olan yaşadı! Yükselişi durduralamayan ve rekor üstüne rekor kıran her geçen gün değer kazanan dolar, euro ve sterlini olanlar döviz bürolarının önünde sıra oldu. Doları bozduran vatandaş koşarak 31 Ekim gününe kadar geçerli olan konutta KDV indirimi kampanyasısından yararlanmak için ev alamaya gitti.

Konut ve ofis satışlarında KDV yüzde 18'den yüzde 8'e tapu harçları da yüzde 3'e düşürülmüştü. Bu indirimlerin ardından da kamu bankaları ve bazı özel bankalar konut kredisi faizlerinde indirim yaparak faizleri 0.98 oranına çekmişti.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan konut stoklarının eritilmesi amacıyla son dönemde alınan konut kredisi indirimi ve KDV indirimden yararlanmak için sıraya girdiğini açıkladı.

Alınan bilgiye göre; Konut almak için başvuruda bulunanların çoğu dövizini bozduranlardan oluşuyor.

TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan konuya dair şöyle açıklama yaptı;

"İnsanlar ciddi oranda arayışa girdi ve sormaya başladı. Yoğun müşteri talebi ve hareketlilik yaşıyoruz. Müşterilerimizde yüzde 30-35 oranında artış oldu. Vatandaşın talebi de ikinci el ve sıfır konutta yarı yarıya. Gayrimenkulde genelde peşin satış tercih ediliyor. İnsanlar değeri çok yükseldiği için dolarlarını yoğun şekilde bozduruyor. Bozdurulan dolarla gayrimenkule yatırım yapıyorlar. Doların gideceği en önemli yer de gayrimenkuldür. Vatandaşlar bozdurdukları dolarla gayrimenkul alıyorlar. Yatırım ve oturma amaçlı alan da çok."

KDV indirimi Dolar döviz konut iş yeri faiz indirimi Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu ekonomi yatırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş