Doların Freni Boşaldı.. Dolar 4.92 Oldu

Dolar 5 liraya dayandı. Hemen hemen her gün yükselişini sürdüren dolarda 23 Mayıs Çarşamba saat 11.00'de 4 lira 92 kuruş seviyesi görüldü.

Doların Freni Boşaldı.. Dolar 4.92 Oldu
Doların Freni Boşaldı.. Dolar 4.92 Oldu Umut Aslan

 23 Mayıs Çarşamba saat 11.00 sularında dolar Türk lirası karşısında 4 lira 92 kuruşluk seviyeyi görerek tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Pazartesi günü 4 lira 50 kuruştan haftaya başlayan dolar kuru 2 günde tam 42 kuruş artarak 4 lira 92 kuruş seviyesini gördü. Dolar bugün 11 sularında 4 lira 92 kuruş ile en yüksek değerine ulaşırken Türk lirası karşısındaki günlük kazancı ise yüzde 5'i buldu. Bu saatten sonra artışı bir miktar azalan dolar kuru saat 11.20 sıralarında ise 4 lira 82 kuruşa gerilerken, saat 11.25 sıralarında ise tekrardan yükselişe geçti ve 4 lira 85 kuruştan alıcı buldu. Dolardaki volatilitenin bugün arttığını gözlemleyen piyasa analistleri Merkez Bankası'nın bir an önce adım atması gerektiği, adım gelmezse kurda baskının devam edebileceğini belirtiyor. 

Öte yandan bugün sabah saatlerinde Borsa İstanbul doların yükselişini frenlemek için bir hamle yaptı fakat bu hamle de işe yaramadı ve dolar şu ana kadar yükde 5 artış sağladı. Borsa İstanbul Grubu, yağtığı açıklmayla borsanın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamının bugün itibarıyla Türk lirasına çevrildiğini duyurmuştu

Amerikan dolarının Türk lirası karşısında son zamanlarda inanılmaz yükselişi devam ederken bu durum iç piyasaları, ekonomiyi sıkıştırırken, enflasyon artışına, alım gücünün düşmesine ve Türk lirasının erimesine neden oluyor. 

ABD Doları'nın önemli piyasa paraları karşısındaki yükselişini sürdürmesi gelişen piyasa paraları üzerindeki baskıyı artırırken, iç tarafta ise erken seçim öncesi siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası'na yönelik faiz artırımı beklentileri kurun yükselişinde etkili oluyor.

Dolardaki bugünkü yükselişlerin ardından Türk Lirası yıl başından bu yana yüzde 22.30 değer kaybetti ve  dolar karşısında yüzde 23.32 ile Arjantin'in ardından en fazla düşen ikinci gelişen piyasa parası oldu.

dolar kaç lira oldu 23 mayıs çarşamba dolar kaç lira dolar alınır mı dolar düşer mi dolar yüzde kaç arttı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş