Dolar ve Euro Neden Artıyor?

Nisan ve Mayıs ayında adeta ralliye geçen dolar ve euro kurları neden artıyor? İşte Dolar ve euro kurlarının artışının sebepleri..

Dolar ve Euro Neden Artıyor?
Dolar ve Euro Neden Artıyor? Umut Aslan

Türk lirası dolar ve euro kurları karşısında günden güne erimeye devam ederken, bugün dolar 4 lira 92 kuruş ile euro ise 5 lira 76 kuruş ile tarihin en yüksek seviyelerini gördü. Peki dolar ve euro kurları Türk lirası karşısında niçin sürekli değer kazanmaya başladı. İşte ekonomistlerin doalr ve euro karşısında Türk lirasının neden sürekli değer kaybettiğinin sebepleri..

İkramiyeler Maliyeyi Zorladı

Ekonomistler seçim vaadleri olarak emeklilere çift bayramda 1000'er lira ikramiye verilecek olmasının maliyeyi zorladığını söylüyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta kabul edilen benzin ve dizel gibi akaryakıtlarda zam gelse de pompaya yansımayacak olması, ÖTV'den karşılanacak olması ile ilgili kararın çıkması da Maliye'ye ek yük oluşturan bir başka neden olarak gösteriliyor.

Şirketlerin Dış Borç Geri Ödemeleri

Şirketlerin bu yılın en yüklü geri ödemesi 10.9 milyar dolarla içinde bulunduğumuz mayıs ayında olması nedeniyle bu durumun ekonomi üzerinde baskı oluşturmasından kaynaklı dolar fiyatları artış gösteriyor. Şu anda 228 milyar doları uzun vadeli 18.6 milyar doları kısa vadeli olmak üzere özel sektörün yurtdışı borcu 246.6 milyar dolar düzeyinde. Bu borçlar vadesi geldiğinde ödeniyor veya yeniden borçlanılıp çevriliyor. 

Merkez Bankası'nın Müdahelesinin Gecikmesi

Ekonomistler dolara ve euroya müdahalede Merkez Bankası'nın adımlarının geciktiğini savunuyor. Merkez Bankası'nın müdahale etmedikçe kurdaki yükselişin devam edeceğini söyleyen analistler ayrıca Fitch'in Türkiye kararının ce ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimlerin de doları güçlendirdiğini söylüyorlar.

dolar neden artıyor euro neden artıyor dolar artar mı dolar artmaya devam eder mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş