Dolar ve Euro Kurları Neden Sürekli Yükseliyor? İşte O Açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ateşin bir türlü dinmediği dövizdeki gelişmelerle ilgili açıklamada bulundu. Dolar ve euro'nun neden yükseldiğini açıkladı.

Dolar ve Euro Kurları Neden Sürekli Yükseliyor? İşte O Açıklama
Dolar ve Euro Kurları Neden Sürekli Yükseliyor? İşte O Açıklama Umut Aslan

Dolarda küresel değerlenme, ABD ile olan diplomatik gerilimin kısa vadede çözüme ulaşamayabileceği endişesi ve jeopolitik risklere ilişkin endişeler TL üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ateşin bir türlü dinmediği dövizdeki gelişmelerle ilgili açıklamada bulundu. Dolar ve euro'nun neden yükseldiğini açıkladı. İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dövizde yaşanan büyük artışa ilişkin konuştu.

Uzun bir süredir yükselişini devam ettiren dolar ve euro kurlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şu açıklamaları yaptı. "Spekülasyonlar Türkiye'de döviz kurunu vurdu. Türkiye'ye güvenin. Terörle mücadele anlamında ciddi bir çalışma var. Türkiye şoklara karşı büyük direnç göstermiş, büyüyor" diyen Şimşek, "Türkiye hızla normalleşiyor. Türkiye reformlarla direncini artıracak. Sıkıntılı dönemin sonlarındayız. Uzun vadede negatif senaryolar çizmek zor. Türkiye lehine pozitif senaryolar var" 

15 Kasım 2017 itibari ile dolar güne 3.88 tl ile başladı. Euro ise güne 4.59 tl seviyelerinden başladı. Doların ve euronun artışlarına bağlı petrol fiyatları da rekor seviyelere çıkarken, vatandaş bu durumdan bir hayli etkilenmeye başladı. 15 Kasım 2017 itibari ile 1 litre benzinin fiyatı 5 lira 63 kuruş olurken, 1 litre mazotun fiyatı ise 5 lira 08 kuruşu buldu.

Yıl Sonunda Dolar Ne Olur?

Gittikçe yukarı doğru tırmanan dolar/tl kurunda 2017 yıl sonu tahminleri gelmeye başladı.Yapılan anket ve analizlere göre dolarda yıl sonu beklentisinin sonucu pek de iç açıcı görünmüyor. Anket sonuçlarına göre dolar bu yılın sonunda 3.91 tl ile 4.00 lira arasında olacak.

dolar neden yükseliyor dolar yıl sonu kaç olur dolar euro 15 kasım 2017
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!