Dolar ve Euro Bu Hafta Ne Kadar Olur?

Son olarak Merkez Bankası'nın 125 baz puan faiz artırımı hamlesi sonrası dolar ve euro Cuma gününü düşüşle kapatmıştı. Peki dolar ve euro bu hafta ne kadar olur? İşte detaylar

Dolar ve Euro Bu Hafta Ne Kadar Olur?
Dolar ve Euro Bu Hafta Ne Kadar Olur? Umut Aslan

Haftanın son işlem gününü dolar 4 lira 47 kuruş seviyesinden kapatırken euro kuru ise 5 lira 26 kuruş ile günü bitirmişti. Merkez Bankası'nın son olarak gerçekleştirdiği 2. faiz artırımı kararı sonrasında piyasalarda ateşi sürekli yükselen euro ve dolar kurları bir nebze olsun gerileyebilmişti. Dolar ve euro kurlarının bu hafta nasıl bir yön izleyeceği sorusu ise piyasalarda merak konusu oldu. 13 Haziran ile 15 Haziran arasında dünyanın en güçlü 3 merkez bankasının faiz kararlarını açıklayacak olması bu haftaki döviz kurlarının hangi yönde olacağını belirleyecek.  13 Haziran ile 15 Haziran arasındaki kritik süreçte Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırması, Avrupa Merkez Bankası'nın  tahvil alımını durdurma planının ayrıntılarını netleştirmesi ve BoJ’un teşvik programını sürdürmeye devam etme kararı alması bekleniyor.

İç piyasalara bakacak olursak, 11 Haziran 2018 (yarın) iç piyasalar Türkiye'nin büyüme verilerinin açıklanmasını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıklayacağı birinci çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla verisinin yanı sıra pazartesi günü saat 10:00 TCMB’nin nisan ayı cari denge verisi de açıklanacak. 13 Haziran Çarşamba gününe gelindiğinde ise  nisan sanayi üretimi ile TCMB’nin aynı aya ait özel sektör yurt dışı borcu duyurulacak.

Fakat döviz kurlarına asıl yön verecek olan hamlenin 12 Haziran 2018 Salı günü başlayacak olan ve kararı Çarşamba günü açıklanacak olan Fed toplantısı olması bekleniyor.. Amerikan Merkez Bankası olan Fed'in Haziran ayı toplantısında ikinci bir faiz artışı kararına gidebileceği öngörülüyor. Fed son olarak 21 Mart 2018'de faiz artışına gitmişti. 25 baz puan faiz artışına giden Fed bu sene içerisinde 2 faiz artırımı daha olabileceğinin sinyallerini vermişti. 

Dolar ve Euro Bu Hafta Ne Kadar Olur?

Piyasa uzmanları Fed'in beklenildiği gibi faiz artışına gitmesi durumunda doların daha da değerleneceğini ve Türk lirası karşısında artış göstereceğini öngörüyor. Son olarak 4 lira 47 kuruş seviyesinde seyreden dolar kuru Fed'in faiz artırımı kararı çıkması durumunda haftayı yüzde 5 puanlık bir artışla kapatabileceği belirtiliyor.

dolar ne olur euro ne olur dolar ve euro son durum dolar ne kadar olur euro ne kadar olur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı