Dolar Durdurulamıyor: Dolar 4 Lira 45 Kuruş Oldu

Ekonomide kötü gidiş devam ediyor. Dolar ve euro kurları lira karşısında rekor üstüne rekor kırarken dolar yeni bir rekor kırarak 4 lira 45 kuruş seviyesine geldi.

Dolar Durdurulamıyor: Dolar 4 Lira 45 Kuruş Oldu
Dolar Durdurulamıyor: Dolar 4 Lira 45 Kuruş Oldu Umut Aslan

Dolar-Euro Kaç Lira Oldu?

Dolar ve euroda hergün artış devam ediyor. Petrol fiyatlarına da yansıyon kurdaki artış piyasaları zor duruma sokarken, dün gelen zamlarla vatandaşın beli iyice bükülmüş durumda. Dün akaryakıtta benzine 18 kuruş mazota 15 kuruş zam gelirken lpg gazına da 12 kuruşluk bir zam geldi. Faizlerde de artış devam ederken, Türk parası dolar ve euro karşısında büyük bir hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Tarihin en yüksek seviyesine dayanan dolar ve euro kurlarına karşı Merkez Bankası'nın yaptığı hamleler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi hakkındaki konuşmaları, Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı kredi indirimlerini de içeren ekonomik atılım paketi de işe yaramazken, dolar ve euro kurları her geçen gün kazançlarını artırarak devam ediyor.

Şu an dolar Türk lirası karşısında yüzde 1.9 değer kazandığı Salı gününde 4 lira 45 kuruş seviyelerinde seyrederken, euro kuru yüzde 1.49'luk değer kazancıyla 5 lira 28 kuruş seviyelerinden seyrediyor.

Dolar ve Euro Neden Artıyor?

Analistler, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'ye yönelik  açıklaması sonrası bugün dolar ve euronun artarak tarihi zirveyi gördüğü belirtiliyor. Fakat dolar ve euro kurlarının genel olarak Türk lirası karşısında son zamanlarda neden sürekli değer kazandığı sorusunun cevabı ise analistler tarafından şu sebeplerle açıklanıyor. Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. 

dolar kaç lira oldu dolar neden artıyor dolar kaç oldu dolar kaç tl euro kaç lira euro kaç tl oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş