Dolar 4,80'in Altına İndi

12 Temmuz Perşembe günü saat 01.00 sularında 4 lira 97 kuruşu görerek tüm zamanların rekorunu kıran dolar gerilemeye başladı

Dolar 4,80'in Altına İndi
Dolar 4,80'in Altına İndi Hilal Mert

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemin ilk kabinesi açıklandıktan sonra tırmanışa geçen dolar kuru 12 Temmuz Perşembe günü saat 01.00 sularında 4 lira 97 kuruşu görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Doların 4 lira 97 kuruşu gördüğü dakikalarda euro kuru da dolar ile paralel olarak yükseliş kaydederken 5 lira 81 kuruşa kadar çıktı. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye'ye dışardan döviz girişini artırmaya yönelik adımlar, tek haneli enflasyon hedefi ve yapısal reformlar, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP'yi açıklayacaklarını bildirdi. Bunun üzerine zirveyi gören dolar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamaları sonrası yönünü aşağı çevirdi.

Dolar bu sabah bankalararası piyasalarda gerileyerek 4,85 civarından güne başladı. Albayrak'ın mesajlarıyla kur 4,80'in altına çekildi. Analistler düşüşle ilgili Japon küçük yatırımcılardan 'zarar-kes' satışları gelmiş olabileceğini ifade ettiler.

NELER OLMUŞTU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; uluslararası finansal aktörlerden de yardım alarak Türkiye'ye dışardan döviz girişini artırmaya yönelik adımlar atacaklarını söyledi. Bütçenin disiplinli bir şekilde yürütülmesi, tek haneli enflasyon hedefi ve yapısal reformlarla birlikte, Türkiye ekonomisinin istikrara kavuşmasını sağlayamayı hedeflediklerini belirten Albayrak, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP'yi açıklayacaklarını bildirdi. İşte yeni Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomi üzerine yaptığı açıklamlardan satır başları..

Enflasyon Düşecek

"Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız. Enflasyonla mücadelede tüm yük para politikası üzerinde kalmayacak. Yeni dönemde hem para politikası ve maliye politikası arasındaki koordinasyon süreklilik arz edecek hem de fiyat istikrarına risk oluşturan yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek."

Merkez Bankası Spekülasyonlara Konu Edilemez

"Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez. Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak."

Ekonomide Dengelenme Dönemi Başlayacak

"Önümüzdeki dönemde makro politikaların, enflasyon ve cari dengede iyileşmeye yönelik olarak 'ekonomide dengelenme' önceliğiyle kurgulanacağının altını önemle çizmek isterim. İktidar olarak ve ilgili kamu kuruluşlarımızın koordinasyon kabiliyetleri dikkate alındığında, geniş bir yelpazede makroihtiyati politika, tedbir ve teşvik geliştirme ve uygulama deneyimine sahibiz. Sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla çözüm çerçevesi oluşturma kabiliyetimiz yüksek seviyede. Yeni dönemde bu koordinasyon yönetim şeklimizin yapısı ve etkinliği paralelinde güçlenecektir. Kamu bankalarımızın bu süreçte ekonomik dinamizme ve kalkınmaya büyük katkı vereceğini göreceksiniz."

Sade ve Kararlı Para Politikası Olacak

"Güçlü para politikası derken, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda şekillenen politikaları kastediyoruz. Makroekonomik denge açısından enflasyonla mücadele öncelikli alanların başında geliyor. Yeni dönemde Merkez Bankasının hedefler doğrultusunda daha öngörülebilir, sade ve kararlı bir para politikası uygulamasının destekçisi olacağız. Hükümet olarak biz de bu politikaların etkinliğini kısıtlayabilecek yapısal engelleri mümkün olduğunca ortadan kaldırarak ve politika eşgüdümünü kuvvetlendirerek para politikasını destekleyeceğiz."

Yabancı Yatırımcıların İlgisi Daha Da Artacak

"Yeni sistem ve etkin koordinasyon amaçlı yeniden yapılandırılan ekonomi yönetimi ile ekonomi politikalarımızı kararlılıkla ve tutarlı bir şekilde uygulayarak makroekonomik hedeflere ulaşılacaktır. Yeni dönemde ekonomi politikalarının uyumu en üst düzeyde olacak, alınan kararlar hızla hayata geçirilecektir. Gerek firmalarımızın gerekse finans sektörümüzün koordinasyonuyla bu süreçte yerli ve yabancı yatırımcıların ekonomimize ilgisinin daha da artacağını göreceğiz."

Dolar 13 temmuz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak finans döviz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş