Dolar 4 Lira 60 Kuruşun Üstüne Çıktı

Güne düşüşle başlayan dolar kuru 4 lira 57 kuruş seviyesinden 4 lira 51 kuruşa kadar inmişti fakat. Öğleden sonra gelen 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname dolayısıyla bir anda yükselişe geçti.

Dolar 4 Lira 60 Kuruşun Üstüne Çıktı
Dolar 4 Lira 60 Kuruşun Üstüne Çıktı Umut Aslan

Geçtiğimiz haftayı 4 lira 57 kuruş seviyesinden kapatan dolar kuru bu haftaya da düşüş ile başlamıştı. Saat 15.00'e kadar düşüş yönünde ilerleyen dolar kuru 6 kuruş kadar düşerek 4 lira 51 kuruş seviyelerine kadar inmişti. Fakat sonrasında hızlı bir yükseliş ile 4 lira 60 kuruş seviyelerine çıkan dolar kurundaki bu yükselişin nedeni olarak ise Resmi Gazete'de yayınlanan 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname olarak gösteriliyor.

Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlaması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Pazartesi günkü Resmi Gazete'de yayınlanırken. Kararnamenin içerisinde yer alan Merkez Bankası başkan yardımcılarının Başkan'ın önerisi olmadan atanabilmesi maddesi piyasaları olumsuz etkilemiş durumda. 

Öte yandan Borsa İstanbul 100 Endeksi bugün 100.000 bandını aşıp 100.778 seviyesini görürken, KHK haberinin ardından tekrar düşüşe geçti ve TSİ 17.07 sıralarında 99.091 seviyesinde seyir ediyor. Gün içerisinde doların düşüşüne paralel olarak seyir eden euro kuru da 5 lira 31 kuruş seviyelerine kadar geriledikten sonra KHK haberi ile birlikte yükselişe geçti ve TSİ 17.07 sıralarında 5 lira 40 kuruşu gördü.

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye göre TCMB başkan yardımcıları, Başkan'ın önerisi olmadan atanabilecek. Merkez Bankası başkan yardımcılarının seçiminde "ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış" ibaresi ile "Başkanın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile" ibaresi metinden çıkarıldı. Yine aynı kararnameye göre, Merkez'in hükümetle ilişkisi, Cumhurbaşkanı veya görevlendireceği bir bakan aracılığıyla da sağlanabilecek. 

dolar kaç lira 9 temmuz pazartesi dolar kaç lira dolar neden arttı yeni khk dolar merkez bankası cumhurbaşkanı dolar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş