Dolandırıcıların Yeni Hedefi: Hesap İşletim Ücreti İadesi

Dolandırıcılar vatandaşları hesap işletim ücreti üzerinden dolandırmayı amaçladı. İşte dolandırılmak isteyenlerin uymaması gereken o adımlar...

Dolandırıcıların Yeni Hedefi: Hesap İşletim Ücreti İadesi
Dolandırıcıların Yeni Hedefi: Hesap İşletim Ücreti İadesi Hilal Mert

Tüketici Sorunları Derneği kısa adıyla TÜSODER, 3 Ekim 2014'te yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle BDDK aleyhine Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 15. Dairesi, tüketicilerden "hesap işletim ücreti" alınmasına yönelik hükmü oy birliğiyle iptal etti. Danıştay 15. Dairesi, tüketicilerden "hesap işletim ücreti" alınmasına yönelik hükmü oy birliğiyle iptal etti.

Bunu fırsat bilen dolandırıcılar vatandaşları hesap işletim ücreti üzerinden dolandırmayı amaçladı. Dolandırıcılara ait +7000000000 numaralı hattan “Danıştay kararıyla, 5 yılın hesap işletim ücretleri olan 908 TL iadesi için ZIRAAT+ uygulamasına giriş yapın, başvurunuzu tamamlayın” şeklinde bir mesajla link gönderen dolandırıcılar vatandaşları kandırmaya başladı. Bu mesajda bulunan linke tıklayan kişilerin telefonuna virüslü uygulama yükleniyor ve dolandırıcılar bu uygulama aracılığıyla kişilerin hesaplara ulaşabiliyor ve hesaplardaki paraları kendi hesaplarına aktarabiliyorlar.

Doğrusu nedir?

Hesap işletim ücreti için iade talebinde bulunmak istiyen kişiler bir dilekçe ile bankalarına başvuru yapmalı. Her bir hesap için aynı bankada dahi olsa ayrı dilekçe vermek zorunlu. Eğer hesap işletim ücretlerinin iadesini istediğiniz banka hesabınız ı kaatmış olsanız bile geçmişte ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER Danıştay Hesap İşletim Ücreti Hesap İşletim Ücreti İadesi dolandırıcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor