Çin'den Önemli Destek Mesajı Geldi

Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye ile Amerika arasındaki ekonomik savaştan Türk Lirasının üstün çıkacağını beklediklerini açıklayarak Türkiye'nin ekonomik zorlukları aşacağını vurguladı.

Çin'den Önemli Destek Mesajı Geldi
Çin'den Önemli Destek Mesajı Geldi Umut Aslan

Son zamanlarda Türkiye ile Amerika arasındaki gerilimden kaynaklanan dolar kurunun yükselişi ve volatilitesinni artması sonucunda bir destek de Çin Halk Cumhuriyeti'nden geldi. Daha önce Rusya, Katar ve Almanya gibi ülkeler de Türkiye'ye destek mesajlarından bulunmuştu. Çin Halk Cumhuriyeti Amerika ile türkiye arasındaki ekonomik savaştan Türk Lirasının sağlam duracağını ifade etti ve zorlukların üstesinden geleceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'ye destek açıklaması geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelecektir ve ilgili tarafların farklılıkları diyalogla çözmesini umuyoruz." denildi. Ayrıca Çin Dışişleri Bakanlığı, "Çinli ve Türk şirketlerin piyasa kuralları temelinde işbirliği projeleri imzalamalarını destekliyor" açıklamasını da ekledi.

Türkiye ekonomisi ve dış ilişkilerinde son zamanlarda ortaya çıkan yeni trendi takip ettiklerini belirten Sözcü Lu, Türkiye'nin önemli, yükselmekte olan bir piyasa ülkesi olduğunu ve Türkiye'nin sürdürdüğü istikrar ile kalkınmanın bölgenin barış ve istikrarına katkı sağladığını ifade etti.

"Çin tarafı her zaman, Çin ve Türkiye'nin ekonomi ve finans alanlarındaki iş birliğine büyük önem veriyor." ifadelerini kullanan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu, iki taraftan şirketlerin pazar ilkelerine göre imzaladığı iş birliği projelerini desteklediklerini vurguladı.

Geçtiğimiz gün, Çin hükümetince yayımlanan "Çin ve Dünya Ticaret Örgütü" başlıklı kitapta, ABD'nin tek taraflı başlattığı ticari ihtilaf ve savaşların galibinin olmayacağı vurgulanmış, Çin'in, Türkiye ile el ele vererek güçlerini birleştirip çok taraflı ticaret sisteminin daha açık, kapsayıcı, paylaşımcı, dengeli ve ortak kazanca dayalı bir doğrultuda gelişmesini sağlamayı hedeflediği yer almıştı.

Çin Halk Cumhuriyeti 27 Temmuz 2018 tarihinde enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3,6 milyar dolarlık kredi paketini onaylayarak Türkiye'ye destekte bulunmuştu.

çin halk cumhuriyeti destek ekonomik destek çin dışişleri bakanlığı açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor