Bugüne Özel Tahran-İstanbul Seferleri İptal Edildi

İran’da yurt dışına gidenlere yılda bir kereye mahsus tahsis edilen düşük kurdan dövizin verilmemesi sebebiyle Tahran-İstanbul seferi iptal edildi

Bugüne Özel Tahran-İstanbul Seferleri İptal Edildi
Bugüne Özel Tahran-İstanbul Seferleri İptal Edildi Hilal Mert

İran’da yurt dışına gidenlere yılda bir kereye mahsus tahsis edilen düşük kurdan dövizin verilmemesi uygulaması yolcuları mağdur etti. Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan İstanbul’a gerçekleştirilmesi planlanan ve yurt dışına gitmek isteyenlere yılda bir kereye mahsus verilen düşük kurdan dövizin yolculara tahsis edilmemesi nedeniyle uçak seferleri iptal edildi.

Devletin verdiği düşük kurun piyasa değerinin iki katına kadar yükselmesiyle birlikte saatler önceden uzun kuyruklar oluşturan halkın Döviz alamayınca sinirleri gerildi. Bu yaşanan durum neticesinde yolcular dışında turizm ve uçuk şirketleri de büyük mağduriyet yaşadı. Kish Airlines şirketinin halkla ilişkiler müdürü Leyla Asadi, “Merkez bankası düşük kurdan Döviz vermediği sürece uçuşların iptal olunması kaçınılmazdı” ifadelerini kullandı.

Doların kısa sürede İran sınırları içinde 4 bin tümenden 8 bin tümene kadar yükselmesi üzerine, Ruhani hükümeti Nisan’da doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi kararı almış ve serbest piyasada alım satımı yasaklamıştı.

Bu yasaklama sonucu oluşacak karaborsayı engellemek için bu Döviz türü sadece uçak seferlerinde ve uçuştan birkaç saat önce havaalanlarında veriliyor.

NELER OLMUŞTU?

İranlı turistin uğrak yeri olan Türkiye, geçen ay sonu trasfersiz uçak seferleri içğn apronunu açmıştı. 25 Haziran günü İlk kez Dunlin’den Dalaman’a 184 yolcusuyla gelen Ryan Air'ın ilk uçağı havalimanında su takı ve törenle karşılandı. Türkiye'ye transfersiz gelen İranlıların seferleri doldurduğu gelen bilgiler arasında...

iran döviz tahran ruhani
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş