Buğday Taban Fiyatı Çiftçiyi Memnun Etmedi

Batman'da kış mevsiminin kurak geçmesi buğday üreticisi çiftçilerin işine yaramadı. Ton başına verilen fiyat da verim düştü

Buğday Taban Fiyatı Çiftçiyi Memnun Etmedi
Buğday Taban Fiyatı Çiftçiyi Memnun Etmedi Hilal Mert

Batman'da kış mevsiminin kurak geçmesi buğday üreticisi çiftçilerin işine yaramadı. Buğday alım fiyatının ton başına 1050 lira olarak açıklandı, Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan tepki gecikmedi.

Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan "Baş fiyatın 1200 liranın altında olmaması gerekir. Çünkü bu sene mevsim kurak geçti, çiftçi çok sıkıntılı günler geçirecek" diye ton başına belirlenen fiyata tepki gösterdi.

Buğday üretivisi çiftçi geçen yıl ton başına 940 liradan buğdayı satmıştı. Bu yıl başfiyatının 1050 lira olarak açıklanmasını beklentilerinin çok gerisinde kaldığı düşünülüyor. Ebubekir Doğan; "yakıt, gübre ve zirai ilaç girdilerinin bir kısmı yüzde 50 artmasını gerekçe gösteren çiftçiler ton başına belirkenen düşük fiyat nedeni ile tarım yapmaktan uzaklaşıyor" açıklamasında bulundu.

Batmanlı çiftçiler buğday hasadına bayram arifesi ve sonrasında başlayacak. Çiftçiler fiyatın yükseltlmesinin yanında TMO'nun alımları hızlandırması ve randevu sistemiyle üreticiyi kuyrukta bekletmemesi talebinde de bulundu.

Batman kış çiftçi Buğday Ziraat Odası Baş fiyatı yakıt gübre zirai ilaç tarım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş