Buğday İthalatında Gümrük Vergisi Sıfırlandı

Ülkemizdeki buğday üretimi yetersiz kaldığı için buğday ithalatı ön görülüyor. Ülkemize buğday ithalatının artması için, gümrük vergisinin kaldırılması ön görüldü. Bu durumu Bakan Tufenkci ve bir çok tarım dernek başkanları kötü bir durum olarak yorumladı.

Buğday İthalatında Gümrük Vergisi Sıfırlandı
Buğday İthalatında Gümrük Vergisi Sıfırlandı

Ülkmiz neredeyse tamamen tarım arazisi olsa da, koskoca Konya Ovası'nın sadece buğday üretimine adanması yapılsa da, buğday üretiminde ülkemiz kendine yetersiz geliyor. Yıllık 22 milyon tona ihtiyaç varken, zaman zaman buğday üretimi hava şartlarına göre düşüş gösteriyor. Bu düşüşlerden doalyı ithal buğday alımı şart oluyor. 

Ülkemiz için en gerekli ürün olan buğdayın ithalatında gümrük vergisi sıfıra indirildi. Böylece ithal buğdaylar vergisiz olacak. Bu duruma bir çok tarım dernekleri başkanları ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tepki gösterdi. Bu durumun buğday üreticilerini çok büyük zora sokacağını ifade ettiler. 

Ülkemizin çiftçileri Avrupa'daki gibi koruma altına alınmadıkları için, bir çok çiftçi ektiği üründen çok az kar ederek satıyorlar. Buğday ithalatında sıfır gümrük vergisinin ardından buğday üreticileri tamamen zarara uğrayacağı düşünülüyor. Çünkü yurtdışından yapılacak ithalat açık kalan ve ihtiyaç olan kadarı değil de belki bu fırsatla birlikte, onun kat ve kat fazlası ithal edilecek. Bu durum da ülkemizdeki buğday üreticilerinin sonu olabilir. 

Kısa süre önce Rusya'dan ithal edilen buğdaya, iki ülke arasındaki anlaşmazlıktan dolayı ağır gümrük vergisi uygulanmıştı. Şimdi ise alınan bu karar ile Rusya'ya uygulanan ambargonun önü de açılmış olacak.

Ülkemizin bu kadar çok tarım arazisi olmasına rağmen, çok küçük ama verimliliği artıran yöntemlerle tarım ürünlerinde verimlilik artırılması gerekiyor. Dış ülkelerden bir çoğu bunu çok iyi beceriyor. Bu sebeple biz de dışarıdan ithal tarım ürünleri yerine bu konuya yoğunlaşmamız gerekiyor.

buğdaya sıfır gümrük buğday ithalatında sıfır vergi vergisiz buğday ithalatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!