Bu Proje 40 Dakikalık Yolu 5 Dakikaya İndiriyor

Dağlık bir bölge olan ve virajlı yollar nedeni ile ilerlemesi zor olan Çanakkale - İzmir yolu için açılacak tünel yolculara umut oldu

Bu Proje 40 Dakikalık Yolu 5 Dakikaya İndiriyor
Bu Proje 40 Dakikalık Yolu 5 Dakikaya İndiriyor Hilal Mert

Dağlık bir bölge olan ve virajlı yollar nedeni ile ilerlemesi zor olan Çanakkale-İzmir karayolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde bulunan ve yaklaşık 40 dakikada geçilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampaları kısa süre sonra 5 dakika kadar kısa bir sürede geçilebilecek.

Yapımı devam eden 2 tünelin 2023'te tamamlanıp hizmete açılmasıyla 5 dakika kadar kısa bir sürede geçilebilecek yol özellikle yaz aylarında turizm için bölgeye gelen ve yoğun trafiğe neden olan vatandaşlar için can suyu olacak.

Çoğu kez yavaş giden ağır tonajlı bir aracın arkasında oluşan konvoy içinde sollama yapamayan sürücüler için çekilmez olan onlarca virajlı Kazdağları rampalarındaki çileli seyir hali tünellerin hizmete girmesi ile son bulacak.     

2016 yılında inşaatına başlanan bin 700 metre uzunluğundaki T1 tünelinde bin 500 metrelik kesimde kazı ve destek çalışmaları yüzde 89 tamamlanmış durumda.  4 bin 52 metre uzunluğundaki T2 tünelinde ise portal çalışmalarına yeni başlandı.     

Karayolları Genel Müdürlüğünden edindiği bilgilere göre, Çanakkale'nin İzmir ve Balıkesir ile bağlantısının sağlandığı yolu bin 200'ü ağır olmak üzere günlük yaklaşık 7 bin vasıta kullanıyor.  Açılacak yeni yolla 110 kilometrelik sabit hızla 10 dakikada Ayvacık'tan Küçükkuyu'ya ulaşabilecekler.

Çanakkale İzmir Ayvacık Küçükkuyu Kazdağları tünel Karayolları turizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş