Borç Yapılandırmasında Son Gün: 27 Ağustos

Vergi borçlarının yapılandırılmasına yönelik düzenlemeden faydalanmak isteyenler için süre 27 Ağustos Pazartesi günü saat 17.00'da bitiyor...

Borç Yapılandırmasında Son Gün: 27 Ağustos
Borç Yapılandırmasında Son Gün: 27 Ağustos Hilal Mert

Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvurular devam ediyor! Şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kişinin devletle barışmak için müracaatta bulunduğu peşin veya taksitlendirme sisteminin son günü ise 27 Ağustos Pazartesi !

Son günü 31 Temmuz olarak açıklanan daha sonra süre uzatımına giden yapılandırma kapsamında vatandaşlar, borçlarını eylül ayında vergi dairelerine ödemeye başlayacak.Yapılandırma kapsamında başvuran ve peşin ödemeyi seçen mükellefler neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeyerek borç yükünden kurutulacak. Düzenlemeyle birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek.

Yapılandırma, 31 Mart 2018 ve öncesi döneme ait vergi borcu, trafik, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş, askerlik, seçim, nüfus gibi cezalar ve öğrenim kredilerini kapsıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2 milyan 821 bin 619 mektup gönderilerek borçlulara çağrı yapılan uygulama için borçlarını peşin ödeyenlere indirim yapılıyor ya da 18 aya kadar taksit seçenekleri bulunuyor.

Taksitli ödemeyi seçenler Eylül ayında birinci taksiti ödedikten sonra ikinci taksitin ödeme süresinde yani kasım ayında, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu sefer Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak.

Yapılan bu uygulama ile ödemelerin peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde yapılması halinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak. Yapılandırılan vergi borçları peşin ödemenin yanı sıra 2'şer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödenebilir. Bu şekilde ödeme yapmayı tercih edenler ödeme süresine göre çeşitli oranlarda katsayı da ödemek zorunda kalacak.

Borç Yapılandırma Son Gün vegi maliye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor