Boğaz Köprüleri Zamlı Geçiş Ücretleri Belli Oldu. Binek Araçlara Yüzde 25 Zam..

İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücretlerine zam yapıldı. 7 lira olan geçiş ücreti 8.75 liraya çıkarıldı.

Boğaz Köprüleri Zamlı Geçiş Ücretleri Belli Oldu. Binek Araçlara Yüzde 25 Zam..
Boğaz Köprüleri Zamlı Geçiş Ücretleri Belli Oldu. Binek Araçlara Yüzde 25 Zam.. Umut Aslan

Karayolları Genel Müdürlüğü Köprü ve otoyolların geçiş ücretlerine araç sınıflarına göre yüzde 10 ile yüzde 25 arasında zam yapılacağını açıkladı. Yapılan zamlar 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne yapılan zamlarda binek araçlara en yüksek zam oranı uygulandı. Yüzde 25 artış uygulanan binek araçlara köprülerdeki trafiği azaltmak için bu şekilde bir zam uygulandığı da açıklamada yer aldı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2018 yılı zamlı köprü ve otoyol ücretleri ile alakalı açıklama şu şekilde :

“Bu amaçla ücretli hizmet veren otoyollar ve 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde 1 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılmasına karar verilmiştir. Yeni fiyat ayarlamasında büyük şehirlerde toplu taşımayı özendirerek trafik sıkışıklığını azaltmak ve bunun sonucunda zararlı emisyon salınımını minimize ederek çevreyi korumak da hedeflenmiştir. Bu çerçevede otomobil ağırlıklı 1. ve 2. sınıf araçlara daha yüksek ve ticari faaliyet ağırlıklı ağır tonajlı 3, 4, 5. sınıf araçlara daha düşük fiyat artışı uygulanmış ve bazı otoyollarda 3, 4, 5. sınıflara herhangi bir ücret artışı yapılmamıştır.

Köprü ve otoyollarda uygulanacak geçiş ücreti ayarlamasında, Boğaz köprülerinde 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 25, 3., 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 artırılmıştır. Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne kesimi), Anadolu Otoyolu (Anadolu İstasyonu-Akıncı kesimi), İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Aydın Otoyolunda 1. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 25, 2. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 15, 3, 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 artırılmıştır. Çukurova otoyollarında (Niğde-Mersin-Adana Batı kesimi) ve (Adana Doğu-Gaziantep-Şanlıurfa kesimi), 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 artırılmış, 3, 4. ve 5. sınıf araç ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır. Boğaz köprüleri ve tüm otoyollarda 6. sınıf motosiklet ücretlerinde artış yapılmamış olup bu sınıfta 2017 yılı ücretleri uygulanmaya devam edilecektir. Buna göre, Boğaz köprülerinde otomobil geçiş ücreti ise 8,75 lira, otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2,5 lira, en yüksek geçiş ücreti 25 lira olarak belirlenmiştir”

köprü geçiş ücreti köprü geçiş kaç lira oldu köprü ve otoyol zamları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!