Boğaz Hattındaki 9 Mahalle İmar Barışına Alındı

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı imar barışı kapsamına dahil olmayan 9 mahalle de artık imar barışına dahil oldu

Boğaz Hattındaki 9 Mahalle İmar Barışına Alındı
Boğaz Hattındaki 9 Mahalle İmar Barışına Alındı Hilal Mert

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde Esnaf, sanayici, çalışan ve emeklilerin kamuya olan vergi, ceza ve askerlik borçlarının yanı sıra imar affı ile ceza affını içeren ve 22-24 milyar liralık maliyeti bulunan bir paket açıklamıştı.

Paket içinde yer alan imar barışı İstanbul'daki boğaz hattını ve tarihi yarımadada yer alan mahalleleri kapamıyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen boğaz hattındaki 9 mahalle imar barışı kapsamına alındığını açıkladı.

TBMM Genel Kurulu’nda önergelerle değiştirilerek yasalaşan imar barışına göre; Boğaziçi Kanunu’nun “öngörünüm” kapsamındaki tüm  yerler barıştan muaf tutulurken, genel kurulda verilen bir önergeyle “ekli kroki, listede sınır ve koordinatları gösterilen yerler” denilerek Boğaziçi sahil şeridindeki bazı alanlar imar barışı kapsamına alındı. Bu kararın açılımı "İstanbul Boğazı’ndaki 9 mahalle imar barışı kapsamında" demek.

Boğaz Kanun’unda denizi gören öngörünümde olan tepelerinin arka tarafları, yamaçları barışa dahil edildi. Rumelikavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy mahallelerininin bazı bölümleri barışa dahil edildi. Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya barışa dahil değilken; arkasında kalan Rumelifeneri, Rumelikavağı’nın bir kısmı da İmar Barışı'na dahil oldu. Ortaköy Camii’nden İstinye’ye kadar Emirgan, Bebek de imar barışına dahil değil. Büyükdere, Yeniköy’ün arka tarafı imar barışına dahil oldu. İmar barışına dahil olan mahallelerde binalara ek olarak yapılan alanlar için kullanıcı para ödemek zorunda kalacak.

İmar barışı ile beraber devletin kasasına yaklaşık 50 milyar liralık gelir bekleniyor.

imar barışı boğaz kanunu Rumelikavağı Yeni Mahalle Merkez sarıyer Maden Büyükdere Çayırbaşı İstinye Yeniköy Bebek Ortaköy Emirgan istanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri