Bir Bayram Müjdesi Daha! Vefat Eden Emeklinin Yakınlarına da Ödeme Yapılacak

12 milyon emekliye dini bayramlar öncesinde verilecek biner lira ikramiye kararı sonrası bir müjde de vefat eden emekli yakınları için geldi!

Bir Bayram Müjdesi Daha! Vefat Eden Emeklinin Yakınlarına da Ödeme Yapılacak
Bir Bayram Müjdesi Daha! Vefat Eden Emeklinin Yakınlarına da Ödeme Yapılacak Hilal Mert

12 milyon emekliye dini bayramlar öncesinde verilecek biner lira ikramiye kararı sonrası bir müjde de vefat eden emekli yakınları için geldi! Başbakan Binali Yıldırım'ın konuya dair yaptığı açıklamaya göre;  yeni emekli olanlar ve vefat edenlerin yakınları da bu ikramiye hakkından yararlanabilecek.

İkramiye müjdesi ile ilgili yasanın yakında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İşte ikramiye ile ilgili merak edilen tüm detaylar;

  1. Bayram ikramiyesi, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine ödenecek.
  2. Emekli ve malullere maaş tutarına bakılmasızın Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Diğer kesimlere verilecek ikramiye hisse veya iş göremezlik derecesine göre değişiliklik gösterecek.
  3. Yeni emekli olanlar da ikramiye alacak. Ramazan Bayramı öncesi emekli olanlar bu yıl iki Kurban Bayramı öncesi emekli olanlar ise tek ikramiye alacak.
  4. Vefat eden emeklilerin ikramiyeleri maaş alan dul ve yetimlerine ödenecek. Yüzde 75 oranında maaş alan bir eşe 750 lira ödenecek. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişilere iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o baz alınarak ödenecek. İş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik parası alanlar için bayram ikramiyesi de iş göremezlik oranına göre hesaplanacak. İş göremezlik oranı kaç ise ona göre ikramiye verilecek.
  5. İkramiyeler ya maaşla farklı günlerde ödenecek ya da aynı gün ödenecek. İlk ikramiye 14 Haziran arife gününden önce haziranın başında hesaplara geçecek. İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak.
  6. İkramiye düzenlemesinde 'her yıl' ifadesi yer alıyor. Yani her yıl dini bayramlarda ikramiye ödemesi yapılacak, enflasyon oranında artışlar da gündeme gelecek ve zam yapılacak.
ikramiye emekli emekli yakını ramazan kurban bin lira vefat Bayram ikramiyesi hak sahipleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş