Beyaz Eşya Sektörü Bu Yıl Küçüldü

Evin temel ihtiyaçlarından olan beyaz eşya sektörü için durumlar pek parlak değil, sektörde küçülme var...

Beyaz Eşya Sektörü Bu Yıl Küçüldü
Beyaz Eşya Sektörü Bu Yıl Küçüldü Hilal Mert

Evin temel ihtiyaçlarından olan beyaz eşya sektörü için durumlar pek parlak değil! Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Ticaret AŞ Genel Müdürü Ergün Güler, beyaz eşya sektörünün 2018 yarı yıl performansı ve yıl sonu beklentilerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ergün Güler, düzenlediği basın toplantısında, 7 üyeden oluşan derneğin 60 bin doğrudan 600 bin dolaylı istihdam sağladığını söyledi. Üyelerin yıllık üretim kapasitesinin 6 beyaz eşyada 28 milyon adet olduğunun altını çizen Güler, ciro bazlı bakıldığında bunun yüzde 70'ini 100'ü aşkın ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Güler'den alınan bilgiye göre; Haziran sonu itibarıyla sektörde 6 aylık rakam değişimi yüzde 0,9, kabaca yüzde 1'lik, bir küçülme meydana geldi. İhracat-iç piyasa beraber geçen sene 4 büyük beyaz eşyada 12,2 milyon adet ürün satılmıştı bu sayı bu sene ilk 6 ayda 12,1 milyon adet olarak kayda geçti.

İhracat tarafında da geçen sene ilk 6 aya göre yüzde 5,4 büyüme yaşandı, iç piyasada ise yüzde 15'lik küçülme meydana geldi. TÜRKBESD üyelerin yıllık üretim kapasitesinin 6 beyaz eşyada 28 milyon adet olduğu öğrenildi.

İç piyasadaki küçülme için Başkan Güler şöyle konuştu;

"İç piyasada ise dernek olarak yıl başı öngörümüz hafif bir büyüme yönündeydi ama dövizdeki hızlı hareket, tüketici güveninde gerçekleşmeyen toparlanma, enflasyondaki yükseliş, faizdeki hızlı yükseliş, büyüme öngörümüzü revize etmemize sebep oldu. 2018 yılı iç satışta büyüme öngörümüzü revize ediyoruz ve eksi 5'e çekiyoruz. İhracat öngörümüz 6,4'tü bunu koruyoruz, iç piyasa için büyüme öngörümüzü eksi 5'e revize ediyoruz, toplam pazar hacmi büyüme öngörümüz 6,3 idi, bunu da 3,1'e revize ediyoruz."     

beyaz eşya ithalat ihracat Vestel TÜRKBESD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş