BES’ten Nasıl Ayrılabiliriz?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi adı altında ülkemizde kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaş altı herkes sisteme dahil edildi. Bir çok kişi zorunlu 2 ayın sonunda BES’ten ayrılmak istedi. BES’ten nasıl ayrılınır? BES'te kesilen ücret nasıl geri alınır? Detaylar haberimizde…

BES’ten Nasıl Ayrılabiliriz?
BES’ten Nasıl Ayrılabiliriz?

Ülkemizde devlet Bireysel Emeklilik Sistemini Ocak ve Şubat ayında tüm sigortalı ve 45 yaş altı çalışanlara zorunlu koştu. 2 ay boyunca herkesin kalmak zorunda olduğu BES’te, 2 ay sonunda devam eden kişilere devlet 1000 lira katkı payı ödemesini yine BES hesabına yaptı. Ayrılmak isteyenler ise bu katkı payı ödemesinden yararlanamayacaklar. Bir çok kişi katkı payından yararlanmamak pahasına BES’ten ayrılmak istedi.

BES’TEN NASIL AYRILINIR?

Devlet BES zorunluluk olarak sadece 2017’nin ilk 2 ayı olan Ocak ve Şubat ayında çıkışı yasaklamıştı. Onun dışında kalan zamanlarda isteyen istediği zaman BES’ten ayrılabilir. Ama BES’in belirlediği periyotlardan önce ayrılan kişiler, devletin verdiği 100’de 25’lik katkı payı ve 1000 liralık katkı payından yararlanamazlar. BES’ten ayrılacak kişiler BES’e başvurdukları firmalara BES’ten ayrılma talep etiklerinde 10 gün içinde yatırdığınız kadar parayı geri alabilirsiniz.

BES NE KADAR GERİ ÖDEME YAPAR?

BES sistemine giren kişilerden otomatik olarak 100’de 3 oranında kesinti yapılır. Ama özel olarak siz kendiniz daha fazla ödeme talep ettiyseniz o zaman sizin belirlediğiniz tutar çarpı ay sayısı hesabı yapılarak BES’in ne kadar ödeme yapacağını görebilirsiniz. 

besten ayrılma besten nasıl ayrılınır besten nasıl çıkılır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek