Berat Albayrak: Türkiye'de Petrol Arama Seferberliği Başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada Türkiye'nin dört bir yanında gravite verilerinin toplandığını duyurdu.

Berat Albayrak: Türkiye'de Petrol Arama Seferberliği Başladı
Berat Albayrak: Türkiye'de Petrol Arama Seferberliği Başladı Hilal Mert

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hem bölge ekonomisini hem de ülke ekonomisin canlandıracak bir açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki dönem Şemdinli'den Cizre'ye kadar, kuzeyde Van'dan Siirt'e kadar, alan içinde çok yoğun şekilde uçakla gravite veri toplama işlemine başlayacaklarını duyurdu.

Alınan bilgiye göre bugün Irak sınırına 3.5 kilometre  uzaklıktaki bölgede çalışma başlatıldı. Potansiyeli yüksek olarak görülen sahada Çukurca halkıyla kuyunun ilk kazma işlemi başlatıldı. 4 bin 450 metrelik hedef  sondaj stratejisiyle önümüzdeki aylarda kuyunun neticeleri belli olacak.

Gravite Nedir?

Petrolün yoğunluk derecesi olarak adlandırılır. Petrolün kalite ölçümünde kullanılan bir değerdir. SG (Spesifik Gravite) “Petrol Yoğunluğu/Su Yoğunluğu” anlamına gelir. Hafif petrolün, API gravite değeri daha büyükken, yoğunluğu yükseldikçe API gravite değeri düşecektir. API gravite değeri yükseldikçe petrolün de piyasadaki değeri artar.

Dünyada yaygın olarak 27–35 API değerinde petrole rastlanır. IPE Brent petrol 38 API değerindedir. Dünyada bulunan en ağır petrol 5-7 API ve en hafif petrol ise 57 API olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Irak çukurca petrol Şemdinli Cizre Van Enerji ve Tabii Kaynaklar Berat Albayrak veri toplama Gravite Siirt ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş