Benzin 6.79 TL, Motorin 6.25 TL Olacaktı

Benzin, motorin ve LPG'ye bir zam daha yapıldı fakat yapılan bu zam alınan karar gereği ÖTV'den düşüldü ve pompa fiyatları değişmedi.

Benzin 6.79 TL, Motorin 6.25 TL Olacaktı
Benzin 6.79 TL, Motorin 6.25 TL Olacaktı Umut Aslan

Brent petrol fiyatlarının 80 dolara yaklaşması ve dolar kurunun tarihin en yüksek seviyesinde bulunmasından dolayı benzin, motorin ve LPG fiyatlarına son zamanlarda sıklıkla zamlar yapılıyor. Bu gece de petrol fiyatları ve kur artışından kaynaklı bir akaryakıt zammı daha yapılacak. 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) açıklamasına göre 22 Mayıs Salı gecesinden itibaren benzine 25 kuruş, motorine 23 kuruş ve lpg gazına ise 9 kuruşluk bir zam yapılacak. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklaması ise şu şekilde "22/05/2018  tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Rafineri çıkış fiyatlarında Motorinde 23 , Benzinde 25 Kuruş/Litre zam olmuştur. Gelen değişim Ötv’den karşılanmış olup pompa fiyatlarına yansımayacaktır." bir diğer açıklama ise şu şekilde oldu. "22/05/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Rafineri çıkış fiyatlarında Lpg Otogaz'da 9 Kuruş/Litre zam olmuştur. Gelen değişim ÖTV'den karşılanmış olup pompa fiyatlarına yansımayacaktır."

Şimdiye kadar akaryakıt ve LPG'ye gelen zamları bir gün öncesinden açıklayan Petrol İşverenleri Sendikası'nın (PÜİS) seçimlere kısa süre kala bu uygulamadan vazgeçmesinin ardından devreye rakip sendika Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) girmişti. Son dönemde kayıtlı üye sayısını hızla artırarak dikkatleri çeken EPGİS akaryakıta gelen zamları ya da indirimleri bir gün önceden vatandaşlara duyurma kararı almıştı.

Hatırlanacağı üzere benzin, motorin, LPG ve petrol bazlı ürünlerde petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlar nedeniyle  meydana gelen yüksek fiyatlara karşı Bakanlar Kurulu, yaklaşık 1 hafta önce petrol ürünlerine gelecek zam oranı kadar ÖTV oranında indirim yapılacağını duyurmuştu. Öte yandan akaryakıta gelen bu son zam özel tüketim vergisinde düzenlemeye gitmesinin ardından ikinci zam oldu. Önceki zam ise dün (21 Mayıs Pazartesi) günü yapılmıştı ve benzine 27 kuruş, motorine ise 32 kuruşluk bir zam yapılmıştı.

Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu ÖTV indirimi kararı olmasaydı ve akaryakıt zamları pompa fiyatlarına yansısaydı İstanbul'da benzinin litre fiyatı 6.79 TL, motorin ise 6.25 TL olacaktı. 

Peki Güncel Akaryakıt Fiyatları Nasıl?

Benzin litre fiyatı İstanbul'da 6,26 liradan Ankara'da 6,31 lira, İzmir'de 6,27 liradan işlem görürken,  motorinin litre fiyatı İstanbul'da 5,69 lira, Ankara'da 5,74 liraya yükselirken İzmir'de ise 5,72 liradan satılıyor. Otogaz LPG'nin litre fiyatı ise İstanbul'da 3,53 liraya Ankara ve İzmir'de ise LPG'nin litre fiyatı 3,52 liraya satılıyor.

benzine 25 kuruş zam benzine zam motorine zam dizele zam otogaz ne kadar oldu benzin mazot litre fiyatı güncel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş