Bedelli Askerlik İçin Açıklanan Süre Değişti

Bedelli askerlik için açıklanan kriterler arasında yer alan "25 gün askerlik yapacak" olarak belirlenen süre, 28 gün olarak değişti. İşte detaylar...

Bedelli Askerlik İçin Açıklanan Süre Değişti
Bedelli Askerlik İçin Açıklanan Süre Değişti Hilal Mert

24 Haziran seçimlerinde AKP'nin seçim vaadleri arasında yer alan "bedelli askerlik" seçimleri Akp'nin adayı olan Erdoğan'ın kazanması sonucu gündeme geldi. Türkiye'de 6 milyondan fazla kişinin dört gözle beklediği bedelli askerlikle ilgili müjdeli haber geldi. Bedelli askerlikle ilgili şartlar bugün belli oldu.Milyonlarca kişinin merakla beklediği bedelli askerlikte toplumun beklentileri dikkate alınarak 25 yaş sınırı ve 15 bin lira bedel ücreti belirlendi. Gündüz vakitlerinde yapılan açıklamada Son çıkan bedelli askerlikte ise hem ücret aşağı çekildi hem de yaş aşağı çekildi fakat 25 gün zorunlu askerlik süresi getirilmişti.

Gelen son dakika bilgisine göre; getirilen 25 gün zorunlu askerlik süresi için aynı gün içinde değişikliğe gidildi...

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu "torba kanun" teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

''28 günlük temel askerlik eğitimine tabi tutulacaklardır. Bedelliden 31 Aralık 1993 ve öncesi doğanlar yararlanacaktır. Bir uzatma yapılmayacaktır. Tekliften sonra 3 aylık müracaat süresi söz konusudur. Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay veriyoruz. Teklif içerisinde Sağlık Bakanlığı'nı ilgilendiren 6 madde bulunmaktadır. 28 gün temel askerlik eğitimi talep edilmektedir. Şu an bununla alakalı herhangi bir düzenleme olmayacaktır. Şu an itibariyle 1 milyon 324 bin kişiyi ilgilendiren bir düzenlemedir. Çalışanlar ücretsiz izinli sayılacak. 28 güne ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Hem kamuda hem özel sektörde çalışan vatandaşlarımız için ücretsiz izin söz konusudur.''

AK Parti'nin hazırladığı bedelli askerlik ile ilgili düzenlemenin yarın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınması planlanıyor. Teklif, önümüzdeki hafta da OHAL ile ilgili yasanın çıkmasından sonra Genel Kurul gündemine gelecek. Bedelli ile ilgili yasa teklifinin içinde sağlık turizmini geliştirme ve iyileştirmeye yönelik bazı düzenlemeleri ile yasa dışı bahislerin önlenmesini içeren maddeler de yer alacak.

İşte bedelli askerlik yasasından yararlanma hakkı olan ünlü erkekler;

 • Şükrü Özyıldız - 1988 doğumlu
 • İlyas Yalçıntaş - 1989 doğumlu

 • Can Yaman - 1989 doğumlu

 • Aras Bulut İynemli - 1990 doğumlu

 • Çağatay Ulusoy - 1990 doğumlu

 • Edis Görgülü - 1990 doğumlu

 • Furkan Andıç - 1990 doğumlu

 • Yusuf Çim - 1991 doğumlu

 • Tolga Sarıtaş - 1991 doğumlu

 • Hilmi Cem İntepe - 1992 doğumlu

 • İdo Tatlıses - 1992 doğumlu

 • Ekin Koç - 1992 doğumlu

Bedelli Askerlik askerlik süresi Akp Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş