Bedelli Askerlik Düzenlemesi Meclis'ten Geçti! İşte Şartları...

Uzun süre gündemi meşgul eden bedelli askerlik düzenlemesi TBMM'de oylanarak kabul edildi...

Bedelli Askerlik Düzenlemesi Meclis'ten Geçti! İşte Şartları...
Bedelli Askerlik Düzenlemesi Meclis'ten Geçti! İşte Şartları... Hilal Mert

Uzun süre gündemi meşgul eden bedelli askerlik düzenlemesi TBMM'de oylanarak kabul edildi. Daha önce 31 Aralık 1993 olarak belirlenen yaş sınırı 1 Ocak 1994 olarak değiştirildi. Bu değişikliğin en büyük nedeni Anadolu illerinde yaşayan bir çok ailenin yılın son günü doğan çocuklarını 1 ocak tarihli olarak nüfüsa kaydettirmesi.

1 Ocak 1994 ve öncesi doğan erkeklerin askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek. İş hayatında olanlar için de kolaylık sağlandı. İşini kaybetmek istemeyenler temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

Yurt dışında yaşayan ancak askerlik görevini vakti geldiği halde yapmamışlar için de şartlar belli oldu. Yurt dışında yaşayan Türk catandaşları için üst yaş sınırı olan 38 kaldırıldı. Yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olanlar, işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. Durumlarını ispat eden belgelerle, 2 bin avro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Bedelli askerlik için başvuru yapanlardan tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bedelli Askerlik TBMM Yurt dışı yaş sınırı yabancı ülke Milli Savunma Bakanlığı Cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor