"Bayram İkramiyesi Eksik Yatırıldı" Diyenlere Bakandan Açıkladı Geldi!

Ramazan ve Kurban Bayramları önesi emekli, gazi, dul, yetim ve şehit ailelerine yatırılacak olan ikramiye için tartışmalar bitmedi, Sarıoğlu konuştu...

Hilal Mert

Geçen aylarda açıklanan Ramazan ve Kurban Bayramı önccesi başta emekliler olmak üzere dul, yetim, gazi ve şehit ailelerinin alacağı bayram ikramiyesi hesaplara yattı. Bir çok kişi ikramiye olarak 1000 TL alırken bazıları ise 250 tl, 500 tl veya 750 tl aldı. Bu eksik ödeme de tartışmaları beraberinde getirdi. Çıkan söylentileri üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bazı emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin eksik yatırılmasına ilişkin konuşma yaptı.

"Bununla ilgili de bir sürü bilgi kirliliği ve algı operasyonları gerçekleştiriliyor. Şu anda emeklilerimizin tamamına net olarak bin lira ikramiye ödemesi gerçekleştirilmiş durumda. Dosya bazlı yaptığımız bir düzenleme bu. Bu dosya bazında her dosyanın bin lira olduğunu belirtmişiz. Burada herkese bin lira yatmış durumda.

Ölüm aylığı bağlarken de dosya bazlı bir çalışma vardır. Kişinin maaşı esastır. Bu maaş üzerinde eşine yüzde 50 oranında, anne ve babasına yüzde 25 oranında çocukları varsa yüzde 25 oranında bu ölüm aylığının dağıtımı söz konusudur. Bunların tamamı Sosyal Güvenlik mevzuatımızda ilgili maddede açıkça yazılmıştır.

Bu bayram ikramiyesi ödemesinde de ilk gündem itibaren şunu ifade ettik, hisseleri oranında dul ve yetim aylığı alanlar ki bu emekli maaşı -değildir. Tekrar bunun altını çizmek istiyorum. Dul ve yetim aylığı alanlar ilgili kanundaki hisseleri oranında ödemelerini gerçekleştireceğiz. Yine iş kazasına maruz kalan kardeşlerimizin de bu kazalardaki almış oldukları mağduriyet derecesiyle orantılı olarak bu ödemelerin yapılacağını söylemiştik. Yapılan algı çalışmasını kınadığımı özellikle belirmek istiyorum."

Ramazan ikramiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bayram ikramiyesi eksik neden
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?