Başkan Uyardı! "Fındıkta Maliyet Artışı Bekliyoruz"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar “maliyetler arttı. Rekoltedeki düşüşün fındıkta maliyeti daha da yükselteceğini tahmin ediyoruz” dedi

Başkan Uyardı!
Başkan Uyardı! Hilal Mert

Karadeniz bölgesinin en byük geçim kaynaklarından olan fındık için Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. Başkan Şemsi Bayraktar, fındığın, hem Türkiye için hem de Karadeniz bölgesi için vazgeçilmez bir ürün olduğunı ve ülkeye çok büyük miktarlarda döviz kazandıran bir ürün olduğu ifade etti.

Alınan bilgiye göre; Karadeniz bölgesinde 400 bin aile 706 bin hektar alana ekim yapıyor ve alınan verim dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini, dünya fındık ihracatının yüzde 75’ini karşılıyor. 2015-2016 sezonunda 2,3 milyar dolar, 2016-2017 sezonunda 1,9 milyar, 2017-2018 sezonunun 1 Eylül-15 Temmuz arası döneminde 1,65 milyar dolar fındık ihraç edildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Türkiye'nin fındık açısından potansiyeli yüksek bir ülke olduğu halde fındık fiyatlarını belirlememesinden yakınarak şöyle konuştu;

"Dünya üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini, ihracatının ise yüzde 75’ini ülkemiz karşılıyoruz. Buna rağmen, fındıkta, satıcısı çok, alıcısı çok az olan oligopol piyasa yapısı yüzünden fındık fiyatını ülkemiz belirleyemiyor. Arz talep kuralı fındık piyasasında işlemiyor. Ürün az olduğunda bile fiyatların yükselmediğini geçtiğimiz yıllarda gördük. 400 bin üreticimizin fındık fiyatında söz hakkı yok. Çünkü alivre satış var, lisanslı depolar yaygın olmadığı için emanet usulü var, ürün ihtisas borsaları yok. Alivre satış yoluyla daha fındığın rekoltesi ve maliyeti belli olmadan ihraç fiyatlarının belirlenmesi sürekli sorun oluşturuyor. Piyasada haksız rekabet ve tekelci bir ortam mevcut. Lisanslı depolar yaygın değil. Üreticimiz fındığını depolayamıyor emanete veriyor. Emanete verilen fındık, emanette kalmıyor iç ve dış piyasaya sunuluyor. Ürün ihtisas borsaları olmadığı için ürün senedine karşılık kredi kullanamıyor. Borçları nedeniyle üreticimiz, fındığını arz talebe göre değil, hasattan hemen sonra satmak zorunda kalıyor.”

Üreticinin kaderinin alıcıya ve ithalatçıya bağlı kaldığını da ifade eden başkan, üretici gelirinde istikrar sağlanması için TMO'nun piyasada yer alması gerektiğini, ürün ihtisas borsaları ve bu kapsamda fiyatın ülkemizde belirlenmesi için fındık borsası kurulması gerektiğini, lisanslı depolar yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

"Fındıkta ürün ihtisas borsalarıyla çiftçilerimizin ürün senedine karşılık sıfır faizli kredi alması sağlanmalıdır. Alivre satışlara ve emanet usulüne bir son verilmelidir” diyen başkan verimin artırılması için, ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerin sökülerek yerlerine yeni bahçelerin oluşturulmasının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje dâhilinde desteklenmesi zorunluluğu bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Şemsi Bayraktar Karadeniz fındık ithalat ihracat maliyet borsa Tarım ve Orman Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş