Bankalar Kazandıkça Çalışanlarını Çıkartıyor

Bankalar gelirlerini arttırmasına rağmen şubelerini kapatmaya ve çalışanlarını işten çıkartmaya başladı.

Bankalar Kazandıkça Çalışanlarını Çıkartıyor
Bankalar Kazandıkça Çalışanlarını Çıkartıyor

Türk bankaları 2017 yılında karlarını yüzde 31 arttırarak 49 milyar liraya çıkarttı. Yükselen karla birlikte bankacılık sektörü büyümeye devam ederken daha fazla şube açıp çalışanlarını arttırması beklenen bankalar eleman çıkartıp şube kapatmaya başladı.

15 Temmuz darbesinin ardından ekonomiyi daha güçlü hale getirmek için çalışmaya başlayan Türkiye 2017 yılını milli seferberlikle geçirirken bu seferberliğin etkisiyle Türkiye’nin istihdamı geçtiğimiz yıla oranla 1.2 milyon civarında arttı. Sanayici, tüccar, esnaf ve çiftçi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarına yeni işçi alımları yapılırken bankacılık sektörünün istihdama eksi yönünde etkisi olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz sene karlarını yüzde 31 oranında arttırarak 49 milyara çıkartan bankacılık sektörünün işçi alımı yapması ön görülürken işçilerin işine son verdiği ortaya çıktı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklamada “Türkiye'de Bankacılık Sistemi: Banka, Şube ve Personel Bilgileri" raporuna göre; mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında toplam çalışan sayısı 2017 yıl sonu itibariyle 193 bin 504 kişi oldu. Bu rakam, bankalarda istihdam edilen kişi sayısının, 2016 yıl sonuna göre geçen yıl 3 bin 195 kişi azaldığını gösteriyor. İstihdamın yüzde 1,6 oranında azaldığı sektörde, geçen yıl sonu itibarıyla mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı ise 231 adet azalarak 10 bin 550'ye geriledi.” Açıklamasında bulundu.

Bankacılık sektöründe kadın işçi çalıştırmasının oranı yüzde 51 iken erkek çalışan sayısının yüzde 49 olduğu raporda yer aldı. Raporda ayrıca bu bankaların 34’ü mevduat bankası, 13’ü kalkınma ve yatırım bankası ve 5’i katılım bankası konumunda bulunuyor.

Bankaların kar artışının sebebinin hizmetlerden değil faizden geldiğinin aktarıldığı rapora göre işlem sürelerinin uzamasının nedeni de bankalardaki çalışan sayısının azaltılması olarak gösterildi.

banka faiz seferberlik 15 temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş