Artık LPG'li Araçlar Da Ekonomik değil

Benzine ve mazota son zamanlarda yapılan zamlardan nasibini LPG de aldı. Ardarda gelen zamlarda 3 lira 45 kuruşa ulaşan LPG fiyatları da cep yakmaya başladı.

Artık LPG'li Araçlar Da Ekonomik değil
Artık LPG'li Araçlar Da Ekonomik değil Umut Aslan

Son zamanlarda doların ve brent petrolün artış göstermesi ile birlikte akaryakıt ve LPG'ye yansıyan zamlar vatandaşın cebini yakmaya başladı. Üst üste gelen zamlardan sonra benzinin litre fiyatı 5 lira 68 kuruşa yükselirken, dizelin litre fiyatı da 5 lira 5 kuruştan satılmaya başlandı. Bununla birlikte ekonomik olduğu için tercih edilen LPG fiyatlarında da büyük miktarda artışlar oldu. Son olarak 3 lira 40 kuruştan satılan LPG'ye bu geceden itibaren geçerli olmak üzere tekrar zam gelecek ve LPG litre fiyatı 3 lira 45 kuruştan satılacak.

Son olarak Kasım ayının başında 7 kuruş zamlanan LPG fiyatları bu gece gelen zam ile birlikte 5 kuruş daha zamlanmış olacak. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'ndan (PÜİS) yapılan açıklamada, "23 Kasım 2017 tarihinden geçerli olmak üzere LPG'de 5 kuruş artış bekleniyor. Motorinde ise 22-23 Kasım tarihleri arasında fiyat değişikliği beklenmiyor." ifadesi kullanıldı.

Türkiye'de 2017 Eylül TÜİK verilerine göre toplamda 21 milyon 940 bin 757 araç bulunurken, bu araçların yüzde 54'ünü otomobiller oluşturuyor. 11 milyon 846 bin 85 otomobilin yüzde 38,6'sının LPG'li, yüzde 34,9'unun dizel ve yüzde 26,1'inin benzinli olduğu bilinirken, TÜİK istatistiklerine göre Türkiye'de 4.5 milyondan fazla LPG'li araç bulunuyor. Oran olarak Türkiye'de en fazla sayıda aracın LPG'li olması dolayısıyla bu zam haberleri milyonlarca vatandaşı olumsuz yönde etkiliyor.

Akaryakıt ve LPG Neden Zamlanıyor?

Petrol Ürünleri İşveren Sendikası Başkanı İmran Okumuş, geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayında, akaryakıt fiyatlarına gelen zammı değerlendirdi. Okumuş, "Zammı biz yapmıyoruz. Bayiler yapmıyor. Böyle bir algı var. Bunu iyi takip ediyoruz. Bir ekibimiz var. Önceden belirlenen petrol doları takip edip bunu üyelerimize ve tüketiciye duyuruyoruz. Biz zam yapmıyoruz.1.1.2005’te serbest piyasaya geçildi. Akdeniz’deki bölgesel fiyatların Türkiye’deki yansıması fiyatları belirleniyor. ÖTV KDV EPDK payı sonra da o fiyatlar oluşuyor.Ham petrol ve doların artışı ile alakalıdır bu. Merkez Bankası yeni bir ürünle dolar riskini frenleyeceğiz dendi. Ben böyle bir artış beklemiyorum artık. 2017 Kasım-2016 kasım yüzde 23 artış. Yüzde 39 ham petrolde artış. Türkiye’de petrol fiyatında artış yüzde 23. Türkiye’de dolar Merkez Bankası’nın açıklaması gibi önlem alınır ve artmazsa.Dolar frenlenirse petrolün bundan sonra artmayacağını düşünüyoruz. Dolar ve petrolde bir haftalık durağanlık yaşanırsa fiyatların artmayacağını söyleyebilirim." dedi.

lpg zam lpg kaç lira oldu lpg fiyatı gaza zam geldi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!