Anlaşma Sağlandı, Rus Etine Vize Çıktı

Rusya’dan Türkiye’ye sığır eti ihracatının şartları konusunda uzlaşma sağlandı. İşte detaylar...

Anlaşma Sağlandı, Rus Etine Vize Çıktı
Anlaşma Sağlandı, Rus Etine Vize Çıktı Hilal Mert

Ülkede yaşanan kırmızı et fiyatlarının yüksek olması nedeni ile ithal et ile fiyatları düşürme yoluna giden hükümet bu kez Rusya'dan ithal et almaya karar verdi. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi (Rosselkhoznadzor), Türkiye’ye sığır eti ihracatı konusunda anlaşma sağlandığını öne sürdü. Rusya'dan alınan bilgiye göre; Sertifikalar konusunda anlaşmaya varıldı, ihracat için gerekli şartların oluştu, sürecin devamında söz konusu ticarete gösterilecek ilginin belirleyici olacak.

Edinilen bilgiye göre, Tarım Bakanlığı yetkilileri, hem helal kesim, hem de veterinerlik denetimi için Rusya’da incelemelerde bulunacak. Rusya’dan önce dana, sonra kaz ve ördek eti gelecek. Rusya’dan et ithalatının 7 Eylül’de hayata geçirilmesi bekleniyor.

Rusya Başbakanı Yardımcısı Aleksey Gordeyev, Rusya'nın Tver bölgesine yapıtığı bir iş gezisi sırasında gazetecilere verdiği demeçte "Sığır etinin ilk partisi Türk pazarına teslim edildi. Kümes hayvanı eti tedariği için de büyük umutlar var" ifadelerini kullanmıştı.

Eski Tarım Bakanı Eşref Fakı Baba da zamanında Rusya'dan et ithalatı konusuna ilişkin yaptığı açıklamada  "Türkiye’nin çok büyük et ihtiyacından değil genelde siyasi amaçlı olarak ihracat yaptığınız ülkelerden ithalatta yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı bazı kalemlerde böyle şeyler gündeme gelebiliyor. Anlaşma yok. İthal edilecek olsa dahi bu çok büyük seviyelerde değil küçük seviyelerde olan ithallerdir” demişti.

Rusya ithalat kırmızı et sığır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor